Letopisy Čechie: motýle, svetr a urna. Ztrácí žlutá královna svou moc?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Poslední průzkum Kantar pro ČT mohl být pro Andreje Babiše studenou sprchou. Ale asi nebyl. Nejspíš má vlastní data a už nějakou dobu se chová tak, jako by v nich spatřil něco pro sebe hodně zlého. Nicméně platí, co řekl Churchill po vítězné bitvě u El Alameinu: „Pozor, toto není konec! Ani začátek konce. Ale mohl by to být konec začátku.“ Ano, pro šéfa ANO končí tučných sedm let.

Aktuálních 27,5 % znamená pro ANO propad o 4,5 % od posledního měření v červnu. Hůře na tom od voleb v říjnu 2017 bylo hnutí jen v červnu loňského roku, kdy vrcholilo projednávání střetu zájmů a neoprávněných dotací pro Agrofert. Tehdy spadlo na 25,5 %. Jenomže vlastní Babišovy aféry mají na preference hnutí dopad buď žádný, nebo jen dočasný. Jakmile se o skandálu přestalo psát a mluvit, ANO opět vystoupalo až na rekordních 34,5 % v březnu 2020. Střet s covidem je však zjevně daleko fatálnější než střet zájmů.

Na rozdíl od Evropské komise se čínský virus opravdu „nezakecal“. Zatímco šetření EU se může táhnout roky a voliči ANO jsou vůči skandálům jeho předsedy imunní, u korony nic z toho neplatí. Ta postupuje exponenciálním tempem, a zatímco u střetu zájmů sympatizanti premiéra zatím mohou doufat a věřit jeho slovům, že na jejich peněženky to nebude mít vliv, zde jde nejen o jejich peníze, ale také o jejich zdraví a životy. Reagují proto rovněž rychle, nějaký střet zájmů by je k nějaké větší akci jen tak nepřiměl.

Sešup je to opravdu rapidní. Přitom sběr dat Kantaru probíhal od 24. srpna do 11. září. Průzkum tedy vůbec nepostihl katastrofální nástup epidemie od 12. září. Vypadá to, že premiér má o čem přemýšlet. Naplnila se totiž naše předpověď, že oddalováním karanténních opatření raději riskoval zdraví občanů, než by ohrozil svůj volební výsledek v krajských volbách 2. a 3. října, ale nakonec přijde i o hlasy. Navíc nepříjemné pro něj je, že až 80 % jeho voličů tvoří lidé 60+, které svou nezodpovědností vystavil největšímu riziku.

Křivka pádu se velmi podobá té z loňského roku, kdy ANO během tří měsíců spadlo z 33 % na 25,5 %. Zásadní rozdíl je ale právě v příčině propadu. Že Babiš možná podvedl EU, to mu jeho voliči rychle odpustili. Ale odpustí mu stejně snadno, že podvedl je, a to způsobem, který je bohužel pro něj daleko průhlednější a jasnější než v případě střetu zájmů? Možná jde opravdu o konec triumfálního začátku, kdy kráčel od vítězství k vítězství.

Souboj o nového ministra zdravotnictví. Bude to Prymula, nebo náměstek Šedo?

Stane se covid-19 Babišovým El Alameinem? To záleží do značné míry na jeho soupeřích. Protože on sám začíná ztrácet momentum, které měl ještě na začátku roku a přestává být jediným činitelem, na němž opravdu záleží, co se stane. O tom, že si vážnost situace uvědomuje, svědčí i to, že dnes večer vystoupí s projevem, který sám avizuje jako důležitý. V posledních dnech se přitom spíše skrýval před odpovědností za vývoj, respektive ji házel na všechny kolem, včetně občanů.

S pravděpodobností blížící se jistotě tak lze čekat, že Babišův proslov je ve skutečnosti reakcí na špatný vývoj preferencí, nikoli na špatný vývoj nákazy. O něm musel vědět už několik posledních týdnů, ale neřekl k tomu lidem nic podstatného. Žádné jasné varování a prosba o zodpovědné jednání. Žádný nástin dalších kroků k řešení situace. Žádné státnické převzetí odpovědnosti za chyby a prosba o trpělivost. Žádný apel na národ, který už na jaře ukázal statečnost, vůli a solidaritu a společně to opět zvládne.

Premiér se naopak snažil situaci maximálně zlehčovat, zamlčoval důležitá čísla a predikce, dokonce rušil včasně navržená opatření, a to ve zjevné snaze odsunout „problém“ až za volby. Což nevyšlo, takže zkusí, zda vyjde projev. Zejména musí uklidnit seniory, svou klíčovou voličskou skupinu. A také zřejmě jedinou, u které ještě mohou mít jeho slova nějakou váhu. Uvidíme, do jaké míry bude chtít působit jako rozhodný vůdce, jak moc si posype hlavu popelem, zda bude útočit a svalovat vinu na druhé, včetně již bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Rezignace ministra zdravotnictví je docela pikantní. Ne, že by nebyla na místě. Když si někdo, kdo má dle ústavy odpovědnost za zdraví lidí, nechá od premiéra zakázat účinná opatření, jež by zabránila exponenciálnímu růstu epidemie, nemá na svém místě co dělat. Otázka ale zní: co teď s Babišem? „Odejitím“ Vojtěcha de facto přiznal, že když dal přednost vlastnímu PR před životy občanů, zásadně selhal coby premiér, který má vrcholnou odpovědnost za vládu. Bude zajímavé sledovat, jak se s tímto dilematem večer popasuje.

Covidové autority vs. „autority“: Proč dnes radí v Česku instalatéři elektrikářům

Jsou zde však další hráči. V první řadě koaliční ČSSD, která má dle Kantaru zdaleka největší šanci převzít část elektorátu ANO. Ten je stále velmi pevný, 77 % příznivců neuvažuje o změně strany. I ten zbytek by ale pro strádající sociální demokracii byl velmi lákavým soustem. Jsou-li motýle přelétavé, otevírá se šance pro červený svetr. Ostatně Hamáček byl z vlády jediný, kdo lidi včas v létě varoval, nabádal k nošení roušek a na rozdíl od Babiše a Vojtěcha převzal odpovědnost za jednání kabinetu, ačkoli v něm má menšinu.

Pak tu máme dvojici Piráti a ODS. Ti první se přiblížili na dohled magické hranici dvaceti procent, přesně na 19,5 %. Občanští demokraté se dostali na 14,5 %. I s jedním koaličním partnerem by to rovněž mohli dotáhnout na dvacet. Pokud by skutečně výsledek ANO ve volbách zapadl někam mezi 25 až 30 % a za ním v závěsu by skončila dvě dvacetiprocentní uskupení, byla by jeho vláda takřka jistě u konce. Volební formule by v tom případě 2. a 3. na pásce zvýhodnila ještě více než vítěze a spolu by získali přes 90 křesel.

Jinými slovy, pokud by se zbylé dvě menší strany společně také dostaly do sněmovny, pak by demokratická opozice měla většinu dokonce i bez ČSSD. Což je velké novum. Dosud se hrálo o to, aby se alespoň neopakovala situace, kdy ANO získalo většinu spolu s KSČM a SPD, ale potřebovalo k tomu ještě sociální demokraty. Pak by sice Babiš mohl vládnout dál, musel by ale dělat daleko větší kompromisy než nyní, kdy má v zásobě okamurovce, a s jejich pomocí a za podpory komunistů může obcházet sociální demokraty.

Hodně napoví výsledek krajských voleb. Podle všeho se ANO nachází na sestupné trajektorii, což 14 dní před hlasováním pro ně není dobré. Projev premiéra znamená šanci a velkou výhodu oproti ostatním. Zvláště když kvůli koronakrizi není možné vést kontaktní kampaň. Zaboduje Babiš? Otázkou také je, jak ve stínu epidemie vše proběhne a kolik lidí se dostaví k urně, ať pevné či mobilní. Žlutá královna řepkových polí už však při podzimním setí určitě nesvírá zemi tak pevně ve své moci, jako když se zasévalo na jaře.

SDÍLET
sinfin.digital