Letopisy Čechie: motýle, svetr a urna. Ztrácí žlutá královna svou moc?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Poslední průzkum Kantar pro ČT mohl být pro Andreje Babiše studenou sprchou. Ale asi nebyl. Nejspíš má vlastní data a už nějakou dobu se chová tak, jako by v nich spatřil něco pro sebe hodně zlého. Nicméně platí, co řekl Churchill po vítězné bitvě u El Alameinu: „Pozor, toto není konec! Ani začátek konce. Ale mohl by to být konec začátku.“ Ano, pro šéfa ANO končí tučných sedm let.

Aktuálních 27,5 % znamená pro ANO propad o 4,5 % od posledního měření v červnu. Hůře na tom od voleb v říjnu 2017 bylo hnutí jen v červnu loňského roku, kdy vrcholilo projednávání střetu zájmů a neoprávněných dotací pro Agrofert. Tehdy spadlo na 25,5 %. Jenomže vlastní Babišovy aféry mají na preference hnutí dopad buď žádný, nebo jen dočasný. Jakmile se o skandálu přestalo psát a mluvit, ANO opět vystoupalo až na rekordních 34,5 % v březnu 2020. Střet s covidem je však zjevně daleko fatálnější než střet zájmů.

Na rozdíl od Evropské komise se čínský virus opravdu „nezakecal“. Zatímco šetření EU se může táhnout roky a voliči ANO jsou vůči skandálům jeho předsedy imunní, u korony nic z toho neplatí. Ta postupuje exponenciálním tempem, a zatímco u střetu zájmů sympatizanti premiéra zatím mohou doufat a věřit jeho slovům, že na jejich peněženky to nebude mít vliv, zde jde nejen o jejich peníze, ale také o jejich zdraví a životy. Reagují proto rovněž rychle, nějaký střet zájmů by je k nějaké větší akci jen tak nepřiměl.

Sešup je to opravdu rapidní. Přitom sběr dat Kantaru probíhal od 24. srpna do 11. září. Průzkum tedy vůbec nepostihl katastrofální nástup epidemie od 12. září. Vypadá to, že premiér má o čem přemýšlet. Naplnila se totiž naše předpověď, že oddalováním karanténních opatření raději riskoval zdraví občanů, než by ohrozil svůj volební výsledek v krajských volbách 2. a 3. října, ale nakonec přijde i o hlasy. Navíc nepříjemné pro něj je, že až 80 % jeho voličů tvoří lidé 60+, které svou nezodpovědností vystavil největšímu riziku.

Křivka pádu se velmi podobá té z loňského roku, kdy ANO během tří měsíců spadlo z 33 % na 25,5 %. Zásadní rozdíl je ale právě v příčině propadu. Že Babiš možná podvedl EU, to mu jeho voliči rychle odpustili. Ale odpustí mu stejně snadno, že podvedl je, a to způsobem, který je bohužel pro něj daleko průhlednější a jasnější než v případě střetu zájmů? Možná jde opravdu o konec triumfálního začátku, kdy kráčel od vítězství k vítězství.

Souboj o nového ministra zdravotnictví. Bude to Prymula, nebo náměstek Šedo?

sinfin.digital