Modrá knížka proti generálovi. Volby nabízejí pikantní souboj o velení armády

Protože je český prezident zároveň vrchním velitelem armády, rozhodne druhé kolo prezidentských voleb i o tom, zda bude pokračovat „vláda modré knížky“, nebo naopak velení převezme bývalý generál. Zatímco Andrej Babiš byl ze zdravotních důvodů z vojenské služby kdysi osvobozen, jeho soupeř Petr Pavel byl profesionálním vojákem. Klasickou základní vojenskou službu se vším všudy absolvoval z českých prezidentů pouze Václav Havel.

Pokud by záleželo na současném prezidentovi Miloši Zemanovi, měla by být u voličů Pavlova vojenská minulost nevýhodou. „V drtivé většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják a je potřeba přemýšlet proč. Kdysi jsem říkal, že nejsme v Latinské Americe, aby byl hlavou státu voják, ale to už neplatí. Ani v Latinské Americe už nejsou generálové prezidenty a byli nahrazeni civilními osobami,“ řekl Zeman v rozhovoru pro deník Blesk.

Jestliže současný prezident nefandí tomu, aby se jeho nástupcem stal muž s vojenskou kariérou, pak je otázkou, zda je tou správnou kvalifikací pro budoucího velitele armády druhý „extrém“. Miloš Zeman totiž vždy přiznával, že na základní vojenskou službu kvůli prokázané srdeční vadě nemusel a získal v roce 1964 takzvanou modrou knížku. Tato knížka představovala v časech socialismu oficiální potvrzení o nezpůsobilosti k vojenské službě ze zdravotních důvodů.

V roce 2013 se tak stal historicky prvním českým prezidentem, který jako hlava státu převzal vrchní velení armády s modrou knížkou. A pokud v současných volbách zvítězí Zemanův favorit Andrej Babiš, bude mít tato nová tradice v českém prezidentském úřadě pokračování.

sinfin.digital