Nebylo všechno jenom špatně aneb Co pozitivního zbylo po Donaldu Trumpovi

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | V záplavě takřka celosvětového (nejen) mediálního nadšení z toho, že Donald Trump pravděpodobně opustí Bílý dům, k němuž se připojila i většina nejvyšších představitelů jednotlivých zemí (včetně, například, britského premiéra Borise Johnsona, jenž byl až doposud pokládán za Trumpova „pevného spojence“), v podstatě zaniklo, že odcházející americký prezident udělal v domácí i zahraniční politice řadu věcí, které lze hodnotit pozitivně. Pojďme se proto podívat, které to byly, i na to, v čem jsou některé útoky na Trumpa nefér.

Pokud jde o domácí politiku, jedná se přinejmenším o tři věci. Za prvé se mu podařilo prosadit snížení daní (největší od časů Ronalda Reagana v osmdesátých letech minulého století!), což mělo pozitivní dopad na fungování americké ekonomiky. Ta, s nadsázkou řečeno, až do nástupu koronavirové pandemie, „šlapala jako hodinky“, a podle mnoha ekonomů to bylo v nemalé míře zásluhou daňové reformy a obecně šikovnou, racionální hospodářskou politikou Trumpovy vlády. Střední a nižší střední vrstvy sice na daňové reformě vydělaly/vydělají méně než ti nejbohatší (což je nejčastější kritika tohoto Trumpova opatření), i tak se jednalo o krok správným směrem.

Druhá věc se týká pokusu o omezení ilegální migrace do USA. Donald Trump jej mediálně spojil se stavbou protiimigrační zdi na hranicích s Mexikem, čímž z ní udělal jedno z nejviditelnějších témat svého prezidentství. Třebaže si v této věci počínal často neobratně, což platí o celém jeho přístupu k otázce migrace, v některých případech dokonce kontroverzně (oddělování dětí od rodičů atd.), v meritu věci měl pravdu. Nelegální migrace je ve Spojených státech dlouholetý vážný problém, který je třeba řešit a Donald Trump se o to alespoň, po svém, trumpovsky razantně, pokusil. Svést se na mediální protitrumpovské vlně je v tomto případě laciné a silně zjednodušující.

Trump se chová státnicky celou dobu. Neudělal žádný krok, který by jej mezi ostatními prezidenty diskvalifikoval, říká Kovář

sinfin.digital