Pirátská loď, nebo válečný STAN? Rakušan vyrovnává síly s Bartošem

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Bylo to působivé a státnické, když v prosinci loňského roku Piráti uzavřeli koalici se STAN. Tehdy se nacházeli v pozici jasného opozičního lídra a tímto krokem chtěli vystřídat dosud vedoucí ANO v pozici nejsilnějšího subjektu politické scény. Strategický cíl se v zásadě daří naplňovat, horší je to se samotnými pirátskými preferencemi – dotáhli se na ně právě spojenečtí Starostové. Jaké to může mít důsledky?

V čase podepsání spolupráce poráželi Piráti STAN 2:1. A ve stejném poměru si rozdělili volitelná místa na kandidátkách i náklady na kampaň. Podle průzkumů se ale síly vyrovnávají. Když se podíváme na vývoj volebního modelu společnosti Kantar pro ČT, tak od té doby spadla Pirátská strana z 20 % na 14 % a Starostové posílili z 10,5 % na 13 %. Vzhledem k tomu, že čeští voliči si oblíbili kroužkování, přičemž k „přeskočení“ stačí kandidátovi získat jen pět procent preferenčních hlasů, může to být ještě velmi napínavé.

Podívejme se na to v absolutních číslech. Pokud ve velkém kraji, jakým je Středočeský, získají Piráti se STAN nějakých 200 tisíc hlasů, pak pět procent z nich je pouhých deset tisíc. Přičemž o několik tisíc více může koalice dostat i v samotném městě Kolín, kde dlouhá léta vedl radnici Vít Rakušan a vyhrál zde s velkým náskokem také poslední komunální volby. Toto uvádím jako příklad, předseda STAN je v čele kandidátky tak jako tak. Ale mechanismus je jasný a politik se silnou, byť jen lokální podporou, má velkou šanci skákat.

Piráti a STAN, podpis koaliční smouvy pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2021.

Populární starosta či jiná známá osobnost srostlá s krajem má v českém volebním systému velkou výhodu. Názorně to předvedli lidovci, když v roce 2002 doslova zmasakrovali koaliční Unii svobody a získali 21 mandátů, zatímco na partnera jich zbylo jen 8. Tenkrát šlo také o spojení regionálně silné partaje s celostátní volební stranou. Piráti mohli před půl rokem spoléhat na celkově vyšší počet příznivců rovnoměrně rozdělených po celé republice. Ale při těsném poměru sil je mnohem lepší mít místní podporu.

Výhoda koncentrace voličů v systému, kdy není jeden volební obvod, ale čtrnáct, se ukázala také v roce 2006, kdy při takřka shodném počtu hlasů získali lidovci 13 křesel a Strana zelených jen 6. V oněch čtyřech krajích, kde mají Starostové největší podporu a také vedou kandidátky, mohou teoreticky Piráty zcela vymazat. A tam, kde díky pirátskému „nosiči“ získá koalice daleko více hlasů, než by měl samotný STAN, může skočit jednotlivec, který má velkou podporu v jednom mikroregionu.

sinfin.digital