Pravostředové vládě nikdo a nic nezabrání. Babiš se Zemanem ztratili poslední trumfy

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Volby dopadly jednoznačně. Lídr SPOLU Petr Fiala dostal jasný mandát sestavit konzervativně liberální vládu. Po osmi letech tak nastává renesance nejen pravicové politiky, ale také se po více než dekádě naplno vrací tradiční hodnotové strany, které v kabinetu nebude doplňovat nějaký byznys projekt. Hlavními poraženými jsou Miloš Zeman a Andrej Babiš, které voliči poslali do penze.

Obavy škarohlídů se v ničem nepotvrdily. Hnutí ANO nepřeválcovalo údajný „slepenec“ SPOLU. Naopak s ním prohrálo, byť velmi těsně. Celkový výsledek ani nedal většinu populistům a extremistům, ani není patový, ale konzervativní a liberální koalice mají pohodlnou většinu. Předseda ODS Petr Fiala neobětoval svou stranu spojení s „trpaslíky“, ale naopak jí po dvou volebních obdobích dal možnost mít premiéra. A konečně, trio tradičních partají se nebude muset sklonit před Piráty, kteří naopak budou velmi slabí.

Jaký je další scénář? Ještě chvilku si bude moci prezident Miloš Zeman s touto zemí pohrávat. Téměř jistě v prvním pokusu jmenuje Andreje Babiše premiérem (mimochodem Babiš má pozvání na nedělní dopoledne, ačkoli jednání o sestavení vlády podle něj začnou až ve středu). Už dopředu si vytvořil alibi, že vítězem je pro něj lídr nejsilnější strany a nikoli koalice. Ale převaha středopravých stran je tak velká, že rychle ovládnou sněmovnu. Takže hlava státu může protáhnout její ustavující schůzi, ale maximálně na třicet dnů od voleb, jinak se sejde i bez jeho vůle. Pak se předsedou dolní komory stane někdo ze SPOLU, nebo Pirátů-STAN.

Od té chvíle se možnosti dua Zeman–Babiš házet do vlády Petra Fialy vidle, začnou limitně blížit k nule. A to nejen co se týká šance změnit faktický stav, ale i co se týká času, po který mohou vítězům bránit ujmout se vlády. Vše mají v rukách politici obou dosud opozičních koalic. Ve sněmovně mohou poslance ANO vyšachovat z možnosti získat jakoukoli funkci. Prezidenta, který dávno není schopen vykonávat funkci, mohou zbavit pravomocí.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital