Příští rok se bude Česko potýkat s největší inflací za posledních 13 let. Jak před ní ochránit volné peníze?

Příští rok nás čeká velké zdražování. Inflace v Česku by podle odborníků měla vystoupat na šest procent, tedy na úroveň, kterou nepamatujeme od velké ekonomické krize z roku 2008 – tehdy spotřebitelské ceny poskočily o 6,3 procenta. Pokud bych si měl vsadit, myslím, že i tuto „metu“ příští rok ještě překonáme.

Vysoká inflace není jen ekvivalentem všeobecného zdražování, ale i znehodnocování peněz na běžných a spořicích účtech – a pochopitelně i hotovosti uložené třeba pod matrací. Tyto prostředky většinou nejsou téměř vůbec úročené, v tom nejlepším případě lidé dosáhnou na dvouprocentní zhodnocení, a to jen ve chvíli, kdy zároveň splní řadu podmínek. Mnohem běžnější je ale stále úroková sazba poblíž nuly. 

Že lidé přece nenechají své peníze takto ztrácet hodnotu? Chyba lávky. Domácnosti mají v bankovních úložkách aktuálně přes tři biliony korun, což je – jen pro srovnání –, asi polovina tuzemského HDP.

Právě z těchto uložených peněz bude přitom inflace příští rok razantně ukusovat. I kdyby se růst cenové hladiny zastavil na úrovni šesti procent, lidé tak přijdou o více než 180 miliard korun. To je, zase pro srovnání, největší předpandemický rozpočtový schodek Česka v jeho moderní historii. Řečeno jinak a menšími čísly: pokud máte na běžném účtu sto tisíc, inflace vám příští rok šest tisícovek vygumuje. Co s tím?

sinfin.digital