Proč bude prezidentská kampaň utrpením a proč by snad pro demokracii bylo lepší, aby vyhrál Babiš?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Tak máme kandidáty na Hrad oficiálně. Vláda neposlala do boje nikoho, takže hlavní opozičník se utká s trojicí zájemců, co se přihlásili sami a premiér na ně ex post ukázal prstem. Co náš čeká? Místy otravná, místy špinavá kampaň o ničem. Respektive o něčem úplně jiném než o nejlepším prezidentovi. Výsledek vzejde z odpovědi na otázku, zda dle mínění většiny voličů hůře vládl Babiš, nebo Fiala.

Zapomeňte na to, že nějaký Petr Pavel, Danuše Nerudová či Pavel Fischer jsou důležití. Jde o avatary, které před sebe nastrčil Petr Fiala, protože neměl čas, chuť, dost vůle či odvahy přijít s vlastním jménem reprezentanta kabinetu. Kdyby tak učinil, nejspíše by se hlavním tématem volby stal „Antibabiš“. Což by měl pak expremiér zatraceně těžké, protože dle všech průzkumů ho nenávidí skoro dvě třetiny národa. Byť ne ze stejných důvodů, ale to je jedno. Zkrátka by ve druhém kole měl nulovou šanci.

Ne že by takto předseda ANO měl velkou naději zvítězit. Ale přeci jen daleko větší. Protože coby druhá nosná štěpící linie se nabízí sociální střet, respektive otázka, zda lid více nenávidí Petra Fialu, nebo Andreje Babiše. Můžeme ji také nazvat jako zápas „drahé složenky“ vs. „tvrdé lockdowny“. Ta by byla ve hře tak jako tak, ale pro vládu by bylo daleko lepší, kdyby ji hájil její silný politik, než když to nechává na jiných. Pro ně je to jednak daleko složitější, jednak nemají úplně motivaci se stavět do role obhájců kabinetu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak Babišovi nahrála Fialova vláda?
  • Jak bude nejspíš probíhat prezidentská kampaň?
  • A proč by možná nakonec bylo lepší, kdyby vyhrál Andrej Babiš?
sinfin.digital