Pučisté, nebo blázni? Údajný pokus o převrat v Německu má silnou rakouskou stopu

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Už před třemi lety byli v Rakousku odsouzeni lidé, kteří údajně plánovali násilné svržení tamní vlády. Tehdy je ale většina Rakušanů považovala za neškodné blázny. Když dnes německá policie pozatýkala v největší protiteroristické akci 21 lidí, kteří měli plánovat puč v Německu, už to vyvolalo v celé Evropě mnohem větší pozornost. A to i přesto, že oba případy spolu úzce souvisejí. Byli tedy údajní pučisté skutečnou hrozbou pro německou demokracii, nebo se jedná jen o bouři ve sklenici vody? Rakouský případ může být pro řešení toho německého v mnohém poučný.

Hned na začátku je třeba položit otázku, která zřejmě v souvislosti s německou kauzou zajímá hodně lidí. Je vůbec možné, aby v dnešní době nějaká extremistická skupina převzala v zemi, jako je Německo, moc násilným způsobem a nastolila vlastní, nedemokratickou vládu? Opravdu si někdo dovede představit uprostřed dnešní Evropy klasický puč, obvyklý spíše v nějaké africké republice?

Německá policie dospěla k názoru, že hrozba pokusu o puč v Německu reálně existovala a hlavní aktéry tohoto podivného plánu pozatýkala. Při rozsáhlé a v poválečných dějinách nevídané razii v 11 spolkových zemích policisté zadrželi 21 extremistů, zejména členů radiálního hnutí Říšští občané (Reichsbürger).

Tito lidé, mezi nimiž nechybí bývalá poslankyně pravicové strany AfD, člen elitní armádní jednotky „Komando“, šlechtic či lékař, měli plánovat svržení současného státního zřízení. „Členové spolku si uvědomují, že tento projekt lze realizovat pouze za použití vojenských prostředků a násilí proti představitelům státu," uvedla v oficiálním prohlášení německá generální prokuratura. Podle ní tedy plán zahrnoval i páchání vražd.

sinfin.digital