Republikáni na cestě k sebevraždě? Trump a jeho lidé dělají všechno pro to, aby Biden zůstal v Bílém domě další čtyři roky

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | To, co před pár dny předvedli na americké vnitropolitické scéně republikáni, konkrétně nejoddanější stoupenci Donalda Trumpa v čele s Mattem Gaetzem ve Sněmovně reprezentantů, nelze nazvat jinak než jako pokus o rituální sebevraždu. Odvolat s pomocí jednotných demokratů vlastního předsedu sněmovny, Kevina McCarthyho, není potupné primárně pro něj, ale hlavně pro osm republikánských rebelů, dirigovaných dost možná ze zákulisí samotným exprezidentem. Republikáni se tak „odstřelením“ muže, jenž na poslední chvíli zabránil efektivním kompromisem s demokraty faktickému zhroucení státu, ukázali jako strana, jež vlastní mocenské hry nadřazuje národním zájmům, a to je může přijít, včetně Donalda Trumpa, sakra draho.

Proč padl Kevin McCarthy a co bude dál?

Dlouholetý kalifornský kongresman Kevin McCarthy (*1965) byl až do tohoto týdne nejvýše postavený republikánský politik v mocenských strukturách Spojených států amerických. Jako předseda (speaker) Sněmovny reprezentantů (United States House of Representatives) Kongresu měl, navzdory rekordně komplikované volbě, v rukou velkou moc, což se projevilo například v nastartování procesu impeachmentu vůči prezidentu Bidenovi. Skutečnost, že se jej spolustraníci, opakuji, spolustraníci, rozhodli svrhnout, je tak bizarní, že je to téměř neuvěřitelné.

Kevin McCarthy je prvním odvolaným šéfem Sněmovny reprezentantů v historii; foto: Profimedia

Oč se vlastně jednalo v této malé, krátké, ale krvavé občanské válce v Republikánské straně (Grand Old Party, jak zní její oficiální název; GOP)? Spojeným státům nikoli poprvé za poslední léta letos znovu hrozilo, že nastane tzv. shutdown (doslova „vypnutí“ či „odstavení“ federálních úřadů kvůli nedostatku finančních prostředků). 

V zásadě se jedná o technokratickou záležitost, která ale může mít, zejména v případě delšího trvání, poměrně vážný dopad na fungování základních funkcí státu, nemluvě o tom, že to dělá USA vskutku „mizernou reklamu“ v zahraničí. Letos tomu šlo zabránit, vzhledem ke v zásadě vyrovnanému poměru sil ve sněmovně, pouze kompromisem, který logicky nemohl uspokojit obě strany.

sinfin.digital