Ruská kryptoscéna v nesnázích: Centrální banka volá po zákazu těžby a transakcí

Případná rusko-ukrajinská válka zabírá prakticky veškerý informační prostor. To ale ani zdaleka neznamená, že by se v Rusku nedělo nic jiného. Každoroční ospalost spojenou s volnými dny po Novém roce rozvířil dokument centrální banky věnovaný kryptoměnám a jejich případné regulaci na území Ruské federace.

Vzhledem k tomu, že technologie blockchainu a kryptoměny získaly za několik posledních let v Rusku poměrně slušnou pozornost (agentura Bloomberg odhaduje hodnotu ruského trhu s kryptoměnami na cca sedm bilionů rublů, centrální banka mluví o transakcích v hodnotě pěti miliard dolarů ročně), vzbudila iniciativa centrální banky velký ohlas. Sám dokument ale není zase tak bombastický, jak by se mohlo z některých reakcí zdát.

Kryptoměny v Rusku nepodléhají nějaké hlubší regulaci. To není překvapení, protože se jedná o relativně novou oblast, která se navíc neustále vyvíjí. Zákon o digitálních finančních aktivech z poloviny roku 2020 přinesl jejich definici či zákaz používání kryptoměn pro peněžní operace (zákaz vyplácení mezd v krypto, nákup zboží a služeb atd.), ale dále jejich regulaci neřešil.

Nyní centrální banka přišla s poměrně jasným stanoviskem, které volá po zákazu těžby a transakcí s kryptoměnami. Cílí přitom na kryptoměny bez podkladového aktiva (kryptoměny, jejichž hodnota se odvozuje od důvěry držitelů), zatímco stablecoins (kryptoměny s externím podkladovým aktivem) hodnotí méně kriticky.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč se ruská centrální banka bojí kryptoměn?
  • A vydá se Moskva v regulaci virtuálních měn ve stopách přísné Číny?
sinfin.digital