Rusové po vývoji v kauze Vrbětice listují v kuchařce informační války. Jaké mystifikace a vytáčky čekat?

Krize v česko-ruských vztazích ukazuje mimo jiné na pozici České republiky v současné mezinárodní politice. Respektive na to, jak je vnímaná ze strany Moskvy. Jak Rusko na celou věc nahlíží a především, jaké strategie využívá při prezentaci a překroucení celé kauzy?

Prvním a základním bodem informační strategie, v tomto ohledu mířené dovnitř Ruska, je fakt, že pro něj Česko není samostatným aktérem, ale jen nástrojem v geopolitické hře. I proto od začátku ruští představitelé mluvili o údajné „americké stopě“. 

V Rusku je nejnovější krize vnímána nikoli jako ojedinělá událost, ale jako další část amerického (popřípadě západního) spiknutí vůči Rusku. Patří tak do jedné řady s případem Alexeje Navalného, zákonem o zahraničních agentech a jeho různých odnožích, situací v Bělorusku (byť údajný „atentát“ na Alexandra Lukašenka není příliš tlačen dopředu), nebo s novými americkými sankcemi. Z ruského pohledu dává vše dokonalý smysl: Sedm let stará událost byla dle této strategie oživena právě nyní s cílem destabilizovat Rusko.   

Rusko vnímá střední Evropu, podobně jako v podstatě celou Evropskou unii, jako prostor mezi ním a Spojenými státy, o který vedou souboj. Nebylo náhodou, že ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno mluvil o tom, že Rusko nemá vztahy s Evropskou unií jako celkem, ale s jednotlivými státy. Naznačoval tím „ideologické“ zaměření představitelů EU v porovnání s „konstruktivním“ či „pragmatickým“ přístupem některých států. 

Oblíbenou tezí ruské informační strategie je také tvrzení o „zahnívajícím Západu“ v porovnání s Ruskem, které prý den za dnem sílí a představuje „mladou dynamickou sílu“, které se Západ snaží bránit. Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová zároveň mluví o údajných hlubokých vnitřních problémech v Evropě, které se státy jako Česká republika snaží zakrýt hledáním vnějšího nepřítele. V tomto vyobrazení tak Česká republika je a není samostatná. 

Zatím asi „nejlepší“ výkon Zacharovová podala, když upozornila na to, že z Česka v důsledku vypovězení příslušníků ruských zpravodajských služeb musí odjet 62 lidí – a to včetně dětí. Argumentace dětmi není ničím novým, s oblibou je využívaná proti Alexeji Navalnému v podobě obvinění ze zatahování dětí do politiky a nezákonné činnosti. Hraje na city hlavně ruského obyvatelstva.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké další taktiky lze od Ruska očekávat?
  • A jak se Moskva staví k nezpochybnitelným důkazům?
sinfin.digital