Služební zákon se musí změnit, aby platilo, že stát slouží občanům, a nikoli občané státu

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vláda chce mít možnost efektivně řídit ministerstva. Proto mění služební zákon, který nyní petrifikuje byrokracii až do postů náměstků. Když novela projde, vrátíme se do rozumnějšího režimu, kdy o svém týmu rozhodne nový šéf resortu a nastaví se tak jistá rovnováha mezi úřednickou a politickou částí ministerstva. Opozice se čílí, ale dokud byl Babiš u moci, nasazoval všude „výsadkáře“, aby ovládl stát.

Je to stará známá písnička. Když jste ve vládě, chcete mít státní správu pod kontrolou a dostat své lidi na důležitá místa. Na tom není v principu nic nemravného ani špatného. Záleží na tom, jaké lidi přivedete, což se pozná dle výkonu. Je směšné, když pokřikuje cosi o trafikách bývalý premiér, který státní správu doslova „agrofertizoval“. Vlastně to podle dosud platného zákona nemělo ani moc jít, ale když se chce, tak jde všechno… Další důvod, proč změnit normu, která je tak rigidní, že si přímo říká o ohýbání a překrucování.

S mírnou nadsázkou lze říci, že o přísném služebním zákonu platí totéž jako o zákazu potratů. Když to nejde legálně, hledají se různé pokoutní cesty. Je absurdní, když si ministr může přivést pouze dva politické náměstky, kteří navíc neřídí žádnou sekci. Sice ho mohou zastupovat na jednání vlády a tím jsou svým „odborným“ kolegům nadřízeni, ale skutečnou výkonnou moc drží byrokraté. V případě minulého kabinetu navíc byla „parašutisty“ z okruhu Agrofertu veřejná správa doslova prošpikovaná i na dalších postech.

Je jasné, že takto vláda nemůže dost dobře realizovat svoji politiku. Tu přece netvoří prohlášení na tiskových konferencích a projevy v parlamentu. Reálnou práci musí odvést státní aparát. A když není motivovaný, či má naopak přímo chuť házet novým ministrům klacky pod nohy, nedá se udělat prakticky nic. Mít své náměstky, kteří řídí jednotlivé součásti úřadu, je úplné minimum. Ve Spojených státech se po nástupu nového prezidenta mění státní správa až do funkcí ředitelů odborů.

Vždy po volbách se v médiích opakuje rituální hledání důkazů o „čistkách“. Je to ale absurdní. Tomuto se totiž říká demokracie. O výměně vedení země rozhodují svým hlasem voliči. A náměstek je v každém případě politická, nikoli byrokratická pozice, což platí mezinárodně. Takže když člověk na pozici odborného náměstka ministra, který ho zdědil a nemůže ho jen tak vyměnit, plácne do televize cosi, co není v souladu s programem kabinetu, jeho šéf musí zahraničním partnerům vysvětlovat, že nejde o pozici vlády.

sinfin.digital