Snaha o prohibici hazardu způsobila boom nelegálních heren, stát přichází o desítky milionů na daních

Česká Celní správa odhalila za poslední čtyři roky přes 800 ilegálních heren, množství srovnatelné s počtem legálně provozovaných kasin, kterých je registrovaných 1007. Je tak na místě si položit otázku, zda tuzemská regulace hazardu, která je jedna z nejpřísnějších v celé Evropě, skutečně funguje – nebo zda je na místě hledat alternativu.

Na začátku prosince 2021 objevila Celní správa ČR ilegálně provozovanou hernu v příhraničním Chebu na západě Čech. Na místě bylo nalezeno pět tzv. kvízomatů v hodnotě půl milionu korun, ke kterým provozovatel nedisponoval potřebným povolením. Automaty byly přišroubovány k zemi a na místě tedy musel zasahovat i zámečník. Šlo přitom o širší kontrolní akci, v jejímž rámci celníci zkontrolovali celkem 11 provozoven na území Karlovarského kraje – pochybení v souvislosti s povinnostmi danými národní legislativou pro regulaci hazardu odhalili ve čtyřech případech.

Nejde zdaleka o jediný případ posledních měsíců. Stejně tak na konci února podnikli celníci zátah na nelegálně provozovanou hernu ve sport baru v Děčíně v Ústeckém kraji. Na místě byly objeveny čtyři výherní automaty v hodnotě půl milionu korun, 120 tisíc korun v hotovosti určených na výplatu výher a 50 gramů marihuany. 


Česko si povídá. Zapojte se do diskuze s těmi, kdo svět vidí jinak než vy, a vystupte ze své názorové bubliny. 

Stačí odpovědět na pár otázek. Informace o projektu zde.

A do třetice – závažná porušení předpisů odhalila Celní správa ČR i během kontroly v Moravskoslezském kraji během loňského října. Tato kontrolní akce probíhala pouhé dva dny, i tak ale celníci zabavili celkem 23 herních automatů a desítky tisíc korun v hotovosti určených na výplatu výher. Celkem šlo o šest ilegálně provozovaných heren na území Ostravy, Frýdku-Místku a Havířova. Po tomto zátahu celníci poprvé varovali před novou strategií provozovatelů, kterou je právě upevňování automatů šrouby k zemi. Demontáž si pak vyžádá více času zasahujících příslušníků celní správy a ilegální provozovatelé tak mají více času na upozornění dalších provozovatelů, v jejichž podnicích také probíhá „hazard na černo“.

sinfin.digital