Soudruh prokurátor, Okamurova hymna, Babišova pravda a Timmermansův Deal

Co nejdůležitějšího se událo v kampani politických stran za uplynulý týden? Koalice SPOLU a Piráti-STAN se nám hezky vymezily v názoru na nového šéfžalobce, bývalého vojenského prokurátora Igora Stříže. Tomio Okamura přitvrdil muziku s Petrem Kolářem. Andrej Babiš hrozí vlastní alternativní pravdou. A místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přijel podpořit ruskou propagandu prosazováním zeleného šílenství.

Vyhodit Stříže, nebo nevyhodit Stříže?

I téma veřejné žaloby má v kampani své místo. Rozhodne státní zastupitelství o žalobě v premiérově kauze Čapí hnízdo do voleb, nebo ne? Nevíme. Ale víme, že Andrej Babiš, který se původně stavěl proti jmenování Igora Stříže, změnil po schůzce s ním názor. A bývalý vojenský prokurátor pak řekl, že je v této věci připraven učinit „odvážné rozhodnutí“. Tak se nechme překvapit, co to bude… Otázka rudého prokurátora štěpí i demokratickou opozici. Zatímco SPOLU jasně říká, že ho chce po volbách odvolat, Piráti tak ostří nejsou. Předseda jejich klubu Jakub Michálek považuje jmenování prvního náměstka nejvyšším státním zástupcem za „logickou volbu“.

Pravdou je, že pravice má k sesazení bývalého vojenského prokurátora vedle jeho temné totalitní minulosti i další srozumitelný důvod. Stříž byl jako náměstek na olomouckém vrchním státním zastupitelství u Ištvanovsko-Šlachtovského puče, který vynesl do sedla Babiše a ona tak nemůže důvěřovat jeho politické nestrannosti a nepodjatosti.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké celebrity ulovily nacionalistické strany na své kandidátky?
  • Jak naložit s Babišovou novou knihou?
  • A jak místopředseda Evropské komise nahrál Putinovi?
sinfin.digital