Strana, která chce prohrát? Sociální demokracie není v kampani vidět

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Před třemi týdny představila sociální demokracie volební program. Byl silně levicový, pro mnohé kontroverzní – a měl šanci vzbudit hodně pozornosti. Což je v kampani dobře, bez ohledu na to, že šlo o negativní hodnocení pravicových soupeřů a komentátorů. Důležitá je síla reakce, ne znaménko. Jenomže, od té doby nic. Strana, která se potřebuje zachránit, je před volbami téměř němá…

Jedinou, kdo je vidět a slyšet, zůstává ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta dělá svojí práci a pilně štve nás, pravičáky. Pokaždé také dostane za svoje nápady sodovku. To by nevadilo, kdyby po jejích výbušných vyjádřeních k zajištění služeb prostřednictvím nových daní následovaly další „šrapnely“. Takto je to tak, že něco řekne, následuje hromada hejtů a pak už jen ticho. Tento styl politiky může být úspěšný, jen když má podobu kobercového bombardování, kdy je ostrá hláška hned přebita další.

Miloš Zeman, Jiří Paroubek či Andrej Babiš uspěli s taktikou, kdy soupeř zkrátka nemá šanci vyvracet jednotlivé nesmysly. Když jste sám voják v poli, který sem tam něco řekne, a navíc máte malou marketingovou podporu, obrátí se populismus proti vám. Sociální demokracie působí jako předem mrtvá. Upadli snad členové do letargie, nebo se dokonce těší, že Jan Hamáček se nedostane do sněmovny? Zřejmě za b) je správně. Předsedovi se nevyplácí, že dlouho držel v sedle Tomáše Petříčka a s ním pražskou ČSSD.

Tomáš Petříček a Jan Hamáček

Ano, působí absurdně, že liberální novináři nyní tak jednostranně podporují bývalého ministra zahraničí, přestože reprezentuje a vždy reprezentoval buňku z metropole, která má v médiích dlouhodobě tu nejhorší možnou pověst. Ve skutečnosti ho od počátku až do konce řídil Miroslav Poche, pražský „šibal“ (toto označení vymyslel Jiří Paroubek místo ódeesáckého „kmotr“). Co je ještě horší: v rámci ČSSD není tento region nijak populární a získal mnohem více moci, než odpovídá jeho volebním výsledkům.

Samozřejmě, Poche a Petříček mají pro liberální média jednu ohromnou přednost – jsou okatě proevropští. A protože pražského bosse ČSSD nesnáší Miloš Zeman, s nímž naopak Jan Hamáček coby předseda sociálních demokratů nezbytně potřebuje mít dobré vztahy (přesto Pocheho navrhl do Černínského paláce), zrodil se mediální mýtus. Někdejší šéf diplomacie se v něm stal čackým bojovníkem za Západ a demokracii a první vicepremiér zlým provýchodním padouchem, který se proti hrdinovi spikl s pánem Mordoru.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jakou chybu udělal Jan Hamáček?
  • Jaké trumfy by ještě ČSSD mohla vytáhnout?
  • A co sociálním demokratům zoufale chybí?
sinfin.digital