Tajemství „šíleného“ profesora. Proč se stal Jaroslav Flegr mediální hvězdou?

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Považovali ho za šílence, který národ zbytečně straší tisícovkami nemocných a mrtvých. Dnes ale dokonce i někteří vládní činitelé označují evolučního biologa Jaroslava Flegra za toho, „kdo to všechno věděl a mělo by se mu tedy naslouchat“. Jenže skutečnost je zřejmě mnohem složitější. Fakt, že se právě on promění z „šíleného vědce“ v uznávaného experta na covid-19, vypovídá o stavu naší společnosti víc, než by se mohlo zdát.

Jedna věc je každopádně jistá. Jaroslav Flegr, vědec nezaměnitelného vzhledu, který na svém facebooku rozmlouvá s koucourem Micíkem a věští z křišťálové koule, dokázal už letos v dubnu (opět na FB) velmi přesně předpovědět vývoj pandemie v Česku. Mimo jiné správně určil, co bude následovat po letním rozvolnění protiepidemických opatření a následném nástupu dětí do škol v případě, že vláda nepřikročí k tvrdým restrikcím.

Flegr se takřka přesně (s odchylkou několika dnů) trefil do data, kdy počet odhalených infekcí za den překročí tisícovku a jak bude vývoj pandemie v zemi pokračovat. Zároveň už 11. září varoval, že pokud vláda důrazně „nešlápne na brzdu“ a nepřijme vůči šíření nákazy tvrdé restrikce, může mít covid v Česku na svědomí až 50 000 životů. Prezident České stomatologické komory a kritik údajně zbytečně přísných restrikcí Roman Šmucler po těchto slovech odmítl s Flegrem pokračovat v televizní debatě na CNN Prima News. Taková slova totiž považoval za zbytečné strašení obyvatel.

Jenže už o pár týdnů později začal vývoj pandemie dávat Flegrovi (minimálně v počtu odhalených nových infekcí a nárůstu hospitalizací a úmrtí) za pravdu. A to profesora, který rozmlouvá s kocourem Micíkem a „věští“ z křišťálové koule, udělalo společně s potvrzením jeho dřívějších prognóz rázem uznávaného odborníka. Ministr kultury Lubomír Zaorálek se v pořadu Rozstřel na serveru iDNES.cz pozastavil nad tím, že nebyl Flegr za opozici členem Ústředního krizového štábu. „Nevím, proč doporučovali zrovna Šmuclera a někdo nedoporučil Flegra,“ uvedl Zaorálek.

Zaorálek: Hrozně mě to mrzí. Pokud selhala vláda, pak i elity, měli jsme být tvrdší

sinfin.digital