Jak se v budoucnu vyvarovat scénáře „Bohemia Energy“? Tři možnosti k omezení morálního hazardu

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Situaci, kdy se firmy chovají příliš nezodpovědně s vědomím, že jejich případné škody zaplatí někdo jiný, se říká morální hazard. Pro příklad z praxe netřeba chodit příliš daleko. Slovníkovou definici morálního hazardu v posledních týdnech předvedla skupina Bohemia Energy. Ta když si spočítala, do jakého ekonomického průšvihu se vlastním rizikovým chováním řítí, raději zavřela krám. Biti jsou nyní zákazníci. Jak se ale f*ck-upů, jaký teď ukázala Bohemia Energy, do budoucna vyvarovat?

Náhlý pád Bohemia Energy je do určité míry paradoxem – zvlášť při pohledu na to, jak regulovaným a společensky citlivým odvětvím energetika v Česku je. Od přelomu tisíciletí máme dedikovaný regulační úřad, jehož hlavním posláním je ochrana spotřebitelů, otázka dostavby jaderných elektráren silně rezonuje v celospolečenském diskurzu… A přesto bum! Prakticky ze dne na den okolo milionu českých domácností zjistí, že jejich dodavatel energií neunesl vysoké ceny a končí.

Jak to? Důvody pádu největšího tuzemského alternativního dodavatele energií již byly pečlivě popsány: Bohemia Energy nenakoupila energie pro své odběratele s předstihem a ve chvíli, kdy ceny energií vystřelily vzhůru, musela nakupovat na drahém spotovém trhu. Nakonec však inflace energií dosáhla takových hodnot, že to firma Jiřího Písaříka neunesla – a než aby se vystavila vysoké ztrátě, činnost ukončila. 

Přestože obecně jsou úpadky společností očistným procesem kapitalismu, na takovýchto pádech s morálním hazardem, který zasáhne statisíce Čechů, není pochopitelně očistného zhola nic. Jak se podobným situacím do budoucna vyhnout? Tři možnosti nabízí energetický expert společnosti Centropol Energy Jiří Matoušek. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak zajistit, aby se v budoucnu neopakoval příběh Bohemia Energy?
sinfin.digital