Jak se v budoucnu vyvarovat scénáře „Bohemia Energy“? Tři možnosti k omezení morálního hazardu

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Situaci, kdy se firmy chovají příliš nezodpovědně s vědomím, že jejich případné škody zaplatí někdo jiný, se říká morální hazard. Pro příklad z praxe netřeba chodit příliš daleko. Slovníkovou definici morálního hazardu v posledních týdnech předvedla skupina Bohemia Energy. Ta když si spočítala, do jakého ekonomického průšvihu se vlastním rizikovým chováním řítí, raději zavřela krám. Biti jsou nyní zákazníci. Jak se ale f*ck-upů, jaký teď ukázala Bohemia Energy, do budoucna vyvarovat?

Náhlý pád Bohemia Energy je do určité míry paradoxem – zvlášť při pohledu na to, jak regulovaným a společensky citlivým odvětvím energetika v Česku je. Od přelomu tisíciletí máme dedikovaný regulační úřad, jehož hlavním posláním je ochrana spotřebitelů, otázka dostavby jaderných elektráren silně rezonuje v celospolečenském diskurzu… A přesto bum! Prakticky ze dne na den okolo milionu českých domácností zjistí, že jejich dodavatel energií neunesl vysoké ceny a končí.

Jak to? Důvody pádu největšího tuzemského alternativního dodavatele energií již byly pečlivě popsány: Bohemia Energy nenakoupila energie pro své odběratele s předstihem a ve chvíli, kdy ceny energií vystřelily vzhůru, musela nakupovat na drahém spotovém trhu. Nakonec však inflace energií dosáhla takových hodnot, že to firma Jiřího Písaříka neunesla – a než aby se vystavila vysoké ztrátě, činnost ukončila. 

Přestože obecně jsou úpadky společností očistným procesem kapitalismu, na takovýchto pádech s morálním hazardem, který zasáhne statisíce Čechů, není pochopitelně očistného zhola nic. Jak se podobným situacím do budoucna vyhnout? Tři možnosti nabízí energetický expert společnosti Centropol Energy Jiří Matoušek. 

sinfin.digital