Policie nezajistila vše. Uprchlý Savov může stále část peněz z prodeje luxusní vily využít. INFO.CZ získalo nové dokumenty

Je to pikantní příběh prodeje luxusní nemovitosti za stovky milionů korun mezi nejbohatšími muži Česka. INFO.CZ o něm informovalo jako jedno z prvních médií už minulý týden: zakladatel herního studia Bohemia Interactive Marek Španěl si během léta koupil luxusní vilu na Praze 6 za více než čtvrt miliardy. Původně bezproblémová transakce se však v dalších týdnech zamotala.

Podle policie totiž za prodejcem, kterým papírově byla společnost Blognes, potají stojí František Savov, jenž je v Česku obviněný z masivních daňových úniků. Proto také policisté část výnosu z prodeje, téměř sto milionů korun, po transakci zajistili. Jenže na zbylých 160 milionů, na prostředky tvořící zástavu spořitelního družstva Artesa, už policisté nedosáhli. Podle několika zdrojů INFO.CZ by přitom i tyto peníze mohl František Savov určitým způsobem využít. Navzdory tomu, že jej stát viní z daňových úniků za více než 600 milionů korun.

Proniknout do spletitého impéria firem Františka Savova je pro laika extrémně obtížné. Přesto existuje obecný manuál, který síť firem, kam patřilo například vydavatelství Mladá fronta či vagonka Legios, dokáže, když už ne zprůhlednit, tak alespoň pochopit její zákonitosti. INFO.CZ k tomuto manuálu došlo na základě řady rozhovorů s bývalými obchodními partnery a dalšími stakeholdery okolo tohoto kontroverzního podnikatele, který se posledních sedm let skrývá před českou justicí v Londýně.  

Zaprvé: František Savov je mužem za oponou, podnikatelem, který se vlastnictvím svých firem až donedávna nijak nechlubil. Právě naopak. Že je skutečným majitelem vagonky Legios se podnikatel „přiznal“ až poměrně nedávno v rozhovoru pro DVTV – a to ještě pod tlakem konkurenčních podnikatelů, kteří měli přibližně od roku 2019 zájem o přebrání jeho podniků. Nejde však pouze o jeho veřejná „přiznání“. Savov údajně žádnou z firem, které jsou s ním spojovány, nikdy papírově nevlastnil a jeho komplex holdingových firem, jenž okolo sebe vytvořil, byl vždy napsaný a spravovaný některým z jeho kamarádů, bývalých spolužáků či rodinou. 

Zadruhé: Mlha okolo firem Františka Savova je hustá všude stejně. Jinými slovy, firmy z holdingu měly, a některé stále ještě mají, velmi podobnou strukturu vlastnictví. Pro veřejnost je u nich transparentní vždy jen jedna česká akciová společnost, u které je, jak je zmíněno výše, jednatelem většinou někdo z jeho kamarádů či rodiny. Vlastníkem této české firmy je však často některá z firem registrovaných v offshorových daňových rájích, často na Kypru. 

A zatřetí: Několik firem František Savov využívá – a byť INFO.CZ k tomu nemá „tvrdé“ důkazy, v posledních měsících jsme hovořili s řadou insiderů, kteří tento model potvrdili – coby své servisní organizace. Jde například o spořitelní družstvo Artesa, které Savov podle policie, ale i podle informací INFO.CZ, skrytě ovládá, velmi dlouhou dobu šlo i o právní kancelář UniLegal, obdobně fungovala třeba i firma Procusys. Kde jsou obchody Františka Savova, vypovídají insideři, je většinou angažovaná také alespoň jedna z těchto firem. 

Transakce jak z učebnice

Tento jednoduchý manuál padne jako ulitý i na nedávný prodej vily Vista, o kterém jsme psali minulý týden. Na první pohled legitimní transakce se zkomplikovala poté, co policie zajistila část výnosu z prodeje na účtu notářky – necelých sto milionů, které měly jít podle policistů do kapsy právě Savovovi.

Tato transakce se do „Savovova manuálu“ trefuje ve všech třech bodech. Za firmu Blognes, která vilu papírově prodávala, totiž jednala babička Savovových dětí Květa Nováková. Za druhé, jediným akcionářem firmy je společnost Desposicu Capital Ltd., která je registrovaná v daňovém ráji na Kypru. A do třetice, společnost Blognes měla podle kupní smlouvy, kterou má INFO.CZ nyní k dispozici, inkasovat peníze za prodej nemovitosti na své účty u spořitelního družstva Artesa.

Artesa však v celém příběhu hraje ještě jinou roli. Z prodejní ceny za nemovitost si strhla okolo 160 milionů korun za svou zástavu na vile, jejíž výstavbu pomáhala financovat. A tyto peníze František Savov může podle insiderů alespoň částečně využít. To vyvolává řadu dalších otázek. Jak přesně je František Savov spojený s kampeličkou Artesa? Co přesně hledá kontrola ČNB, která nyní v Artese podle našich informací probíhá? Skutečně Marek Španěl při koupi nemovitosti nejednal osobně s Františkem Savovem? A proč se vlastně transakce nevypořádala tak, jak se to mezi „velkými kluky“ běžně dělá: tedy převedením firmy (v tomto případě Desposicu Capital), která danou nemovitost vlastnila?

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak může František Savov využít 160 milionů, které z prodejní ceny vily Vista získala Artesa?
  • Jakou roli Artesa pro Františka Savova představuje?
  • Co postup orgánů činných v trestním řízení pro Františka Savova znamená?
sinfin.digital