Útok kvůli duhové vlajce: Proč je špatně, že ministr vnitra vynáší rychlé soudy

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE| Ministr vnitra Vít Rakušan i vicepremiér Ivan Bartoš tvrdě odsoudili údajný homofobní útok v Českých Budějovicích. Mladík měl být v sobotu ve 4 hodiny ráno napaden kvůli tomu, že měl kolem krku duhovou vlajku. Problém je ovšem v tom, že příčinu a okolnosti incidentu teprve vyšetřuje policie. A ta zatím žádný závěr nezveřejnila. Buď má tedy ministr vnitra lepší informace než vyšetřující policisté, nebo předjímá výsledky vyšetřování. V obou případech jde každopádně o selhání ministra Rakušana, za které by měl nést odpovědnost. Asi nikdo nechce žít v zemi, kde ministr vnitra odsoudí někoho dřív než policie a soudy.

Připomeňme krátce, co se vlastně v Českých Budějovicích mělo stát. Student Jihočeské univerzity Sebastian Vošvrda dal v neděli na svůj facebookový profil příspěvek, jak byl o den dříve napaden v centru Budějovic třemi mladými lidmi kvůli duhové vlajce. 

Z fotek, které se objevily ve vlákně, vyplývá, že ji měl uvázanou kolem krku jako šálu. Podle jeho tvrzení byl tento symbol, používaný dnes jako „znak“ LGBTQI+ komunity, hlavní příčinou incidentu.

„Stačila ‚jenom‘ duhová vlajka, která vyprovokovala 3 mladé a asi hrozně cool lidi, kteří zastupují (jupí) tu sféru lidí, kterým vadí symboly a věci tomu podobné. Nepíše se mi to lehce, ale i já chci žít ve světě, kde má každý možnost vyjádřit se po svém a říct, co má na srdci,“ napsal Sebastian Vošvrda na svůj facebookový profil.

Nepopisuje, jak přesně ke střetu došlo, zda útočníky znal nebo jestli fyzickému útoku předcházel útok verbální (třeba s homofobním podtextem). Jen na fotografii ukazuje dvě náplasti na obličeji, zakrývající tržné rány. „Zmlátit týpka za symbolické sdělení, ohledně šancí pro všechny, je nepřípustné a projev nízkého chování,“ píše mimo jiné student. Ten měl být po napadení ošetřen v nemocnici s tím, že případ začala vyšetřovat policie.

Ta zároveň vyzvala případné svědky celého incidentu k podání svědectví. Už tato samotná výzva dokazuje, že ani vyšetřovatelé ještě nemají zdaleka jasno o příčinách a průběhu útoku. A není divu. V sobotu ve čtyři hodiny ráno se v centru Budějovic pohybují obvykle desítky zejména mladých lidí, z nichž jen málokdo není posílen alkoholem.

Svědectví napadaného při nějakém incidentu tedy zpravidla nestačí k tomu, aby policisté hned a bez dlouhého vyšetřování určili viníka a příčinu konfliktu. I případ studenta, údajně napadaného kvůli duhové vlajce, zatím řeší pro podezření z výtržnictví.

Dítě má právo na matku a otce. Adopce homosexuály někdy může být nejlepší řešení, ale neměňme kvůli výjimkám definici manželství, říká Katy Faust

Soudce Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan se ale rozhodl na závěry vyšetřování nečekat. Už v pondělí ráno, tedy den poté, co Sebastian Vošvrda zveřejnil svou verzi příčin incidentu, ministr na síti X píše: „V Českých Budějovicích napadli člověka kvůli duhové vlajce uvázané kolem krku. Lidi se bohužel vzájemně napadají z různých příčin, pokud je ale důvodem jiná sexuální orientace, rasa, barva pleti, politické vyznání, věk, pohlaví nebo jazyk, považuju to za zvlášť odsouzeníhodné. Hnutí STAN i já osobně podporujeme takovou změnu trestního zákoníku, která by tresty za tyhle útoky zpřísnila.“

Je přitom třeba znovu důrazně připomenout, že policisté zatím případ nevyšetřili, stále hledají svědky a rozhodně dosud nevydali žádný verdikt, který by jednoznačně potvrzoval xenofobní či homofobní podtext útoku. Samozřejmě že příčinou mohla být skutečně duhová vlajka a ministr má pravdu. Stejně tak ale nelze vyloučit (zatím) mnoho jiných možných příčin konfliktu, rozcházejících se s tvrzením poškozeného. Proto police případ stále vyšetřuje.

Ani vicepremiér za Piráty Ivan Bartoš si však zjevně nemyslí, že by se mělo počkat na závěr vyšetřování. I Bartošovi je stejně jako Rakušanovi naprosto jasné, co se v sobotu ve 4 ráno v centru Českých Budějovic stalo. „V Budějovicích zmlátili mladého kluka jen proto, že měl kolem krku duhovou vlajku. Tohle je fakt nepřijatelný, neomluvitelný a v české společnosti podobné útoky nemají co dělat,“ napsal mimo jiné Bartoš na síti X. 

Zároveň si Bartoš podobně jako Rakušan přihřívá „politickou polívčičku“ odkazem na to, že Piráti prosazují, aby se „v novele trestního zákoníku zpřísnily tresty za homofobní a transfobní útoky“.

Snad každý soudný a zdravě myslící člověk musí odsoudit napadení, fyzické i verbální, ať už z jakýkoliv příčin, natož z důvodu xenofobie. Bez ohledu na to, zda je někdo heterosexuál, homosexuál či transsexuál, by mu ale měl běhat mráz po zádech ze zjištění, že v Česku ministr vnitra společně s vicepremiérem předjímají závěry policejného vyšetřování. To je totiž opravdu nesmírně společensky nebezpečné.

Stačí si představit policejního vyšetřovatele, který vyšetřuje zmíněné napadení a přitom si od svého nejvyššího nadřízeného, tedy ministra vnitra, přečte, jak by mělo vyšetřování vlastně dopadnout. Opravdu chceme, aby to v Česku takto fungovalo? Co kdyby se, čistě teoreticky, žádný homofobní či xenofobní podtext útoku nepotvrdil?

Ministr vnitra ani vicepremiér si zjevně žádné pochybnosti nepřipouští. V každé jiné civilizované zemi by ministři, kteří takto hrubě ovlivňují policejní práci, ve vládě dlouho nevydrželi. V Česku ale předjímání výsledků policejního vyšetřování příliš nevadí ani opozici. Možná kvůli tomu, že jde o citlivé téma „duhové vlajky“, do kterého se nikomu z opozičních politiků nechce příliš „šťourat“. To ale nic nemění na tom, že nás praktiky ministrů Rakušana a Bartoše posouvají někam hluboko na Východ.

Česká politika v křeči: Vydáme se s Andrejem a Tomiem na výlet směr Maďarsko?

Šaškárny s minimální mzdou a vyděrači v bílých pláštích. Do Česka se vrací tuhý socialismus

sinfin.digital