Uvrhlo by zatčení Trumpa Ameriku do války? Do prezidentských voleb zbývá rok a půl, ale v USA je horko už teď

Když bývalý prezident Donald Trump před necelým týdnem oznámil, že bude v úterý 21. března zatčen, strhla se na americké vnitropolitické scéně bez přehánění mela. Představa, že někdejší hlava státu skončí na základě příkazu manhattanského okresního prokurátora v želízkách a následně stane před soudem, doslova elektrizovala zemi, ať už šlo o Trumpovy stoupence, nebo odpůrce. Následně si navíc pohrála s emocemi veřejnosti umělá inteligence (AI), jejíž „snímky“ zatýkaného Trumpa byly „jako živé“, podobně jako „fotografie ze zatýkání“ Hillary Clintonové o pár dní později. Amerika je zkrátka ve varu, a to do prezidentských voleb z podzimu 2024 schází ještě dlouhý rok a půl.

Zatčení bývalého prezidenta?

Nejprve si alespoň ve stručnosti povězme, kvůli čemu (by) mohl Trump, jenž je objektem hned několika paralelně vedených vyšetřování, skončit přinejmenším dočasně „za mřížemi“. V tomto konkrétním případě jde o to, že se prostřednictvím svého právníka údajně pokoušel uplatit pornoherečku Stephanii Cliffordovou, známou jako Stormy Daniels, sto třiceti tisíci dolary, aby pomlčela o jejich vztahu z roku 2006, ano, téměř před sedmnácti lety…

Trump se navíc v souvislosti s touto kauzou nespokojil pouze s oznámením, že má být zatčen; kromě toho totiž prostřednictvím své sociální sítě Truth Social, již používá od doby, co byl v před-muskovské éře „vyhnán“ z Twitteru, vyzval své stoupence k nepokojům a k tomu, „aby si vzali svoji zemi zpět“, což je slogan, který používal už v prezidentských kampaních v letech 2016 a 2020. Na Manhattanu začali vzápětí stavět před soudem policejní zátarasy a zdálo se, že „město, které nikdy nespí“, čekají náročné dny.

Američané toto politické drama, k jehož „senzačnímu finále“ nakonec (zatím) nedošlo, protože Trump zatčen nebyl, sledovali se směsicí nevěřícnosti a strachu; přinejmenším někteří z nich byli naopak pobaveni tím, v jak bizarní show se domácí politika za posledních několik let proměnila a kam směřuje. Obecně známé scény, k nimž došlo 6. ledna 2021 před Kapitolem a uvnitř Kapitolu ve Washingtonu, DC, navíc jako by říkaly: „dobře se dívejte, nic není nemožné.“ A ono asi opravdu není. Amerika je rozdělená jako nikdy dřív (vždycky, když to napíšu, si myslím, že už to víc nejde, a vzápětí se ukáže, jak jsem se mýlil) a co bude, se vůbec nedá predikovat.

Zda prokurátor opravdu reálně uvažoval o Trumpově zatčení, nevíme. Stejně tak nevíme, zda jej na poslední chvíli nezastavilo to, že bývalý prezident o věci promluvil na veřejnosti a začal burcovat své stoupence, v důsledku čehož se prokurátor zalekl vlastní odvahy a možných dopadů svého rozhodnutí a osudový příkaz nakonec nevydal. Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že Trump sehrál tuto část „odvetné partie o Bílý dům“ (protože o nic menšího se nehraje, nenalhávejme si to) a že se máme z jeho strany v následujícím roce a půl na co těšit!

sinfin.digital