Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Jan Čižinský. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Jan Čižinský. Komentář Petra Holce

Lidovecký poslanec, pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský nejspíš nemá rád lidovce. Jinak by totiž tenhle nenápadný, o to však politicky ambicióznější a bezohlednější bývalý gymnaziální profesor latiny, co pořád objíždí své politické funkce na kole, nezaložil konkurenční politické sdružení Praha sobě.

Právě s ním chce na podzim dobýt pražský magistrát, takže bude paradoxně kandidovat i proti vlastní straně. Aleluja! Jejím pražským volebním lídrem je totiž magistrátní radní pro kulturu a šéf pražské KDU-ČSL Jan Wolf a přinejmenším v tom patří Čižinskému primát. Politika je samozřejmě umění možného a často spíš nemožného a jak denně vidíme, dokáže z lidí vymáčknout opravdu po nejhorší.

Ostatně podívejte se, co už delší dobu mačká třeba z Tomia Okamury nebo Jiřího Ovčáčka. I když: Čižinský nakonec zřejmě nebude kandidovat proti vlastní straně, protože mu v KDU-ČSL tímhle lehce nepřátelským kacířským aktem automaticky zanikne členství. Čímž se lidovcům mimo jiné dost prodraží, protože si populárního starostu a aktivistu, co i na magistrátu rád mluví proti vlastní koalici, jak je zde nakonec v módě, piplala a platila mu nejen poslaneckou kampaň. Na ní on sám mimochodem spíš šetřil, když z vlastního přispěl jen minimálně. Jako by se už tehdy připravoval na angažmá ve vlastní straně.  

I proto teď Čižinského šéf lidovců Pavel Bělobrádek opakovaně vyzývá k rezignaci na poslanecký mandát, což tradičně šetřivý Čižinský logicky radši neslyší. I aktivisti kumulující nadprůměrné příjmy a brázdící Prahu na kole v nejlevnějších oblecích totiž zpravidla nebojují proti vlastním platům. Čižinský je navíc mediálně tak zručný, že se ho bojí vyloučit i pražští lidovci, jimž ve sněmovních volbách přeskočil lídra Daniela Hermana.

Ti navíc teď spíš přemýšlejí, s kým půjdou v koalici do pražských voleb, protože sami by se taky mohli vyvést z magistrátu. Pražané totiž chodí do kostela jen na Štědrý den, aby jim vytrávilo. Jak vypadá bizarní guerilla á la Čižinský, jsme znovu zažili tento týden. Hnutí ANO, které s lidovci tvoří magistrátní kolaci, udělalo vlastní personální rošády ve vedení městských firem, což strany běžně dělají; nějaký jejich politik třeba potřebuje peníze na letní dovolenou nebo se osobně až moc emancipuje a je potřeba ho usměrnit…  

1080p 720p 360p
Ceny bytů neklesnou, Praha se nám trochu rozpadá pod rukama, říká Čižinský

„Tento proces je proti zájmům Prahy,“ řekl v té souvislosti Čižinský. Fakt? Tak proč ho sakra jako zastupitel vládní Trojkoalice připustil? Třeba by se místo svých zbytečných tramvajových zastávek na Štvanici, které jen dál blokují provoz na už tak ucpané magistrále, mohl věnovat právě tomu! Což mě vede na Prahu 7, kde bydlím. Ta byla až do voleb 2014 poslední politickou baštou staré dobré ODS, která čtvrť bačovala jak ruský gubernátor: pozemek, stavební povolení pro developery – nic nebylo problém.

Ruka ruku myla, aspoň v tomto ohledu panovala na sedmičce perfektní hygiena. Na ODS tu proto dlouho nezapomeneme, o tom žádná. I kvůli tomu tu v roce 2014 bezprecedentně vyhrál právě Čižinský, který vlastně vůbec není špatný starosta. I díky němu se dokonce dají číst i radniční noviny! Jenže Praha není Praha 7, jak ukazuje i magistrátní zoufalství radní STAN a starostky Slivence Jany Plamínkové. Co možná funguje v jedné čtvrti, které často praktikují vzájemně konkurenční politiku a své problémy rády přelévají k sousedům, to klidně bývá cesta do pekla ve velké Praze. V té nemůžeme všichni jezdit na kole a zužovat hlavní ulice kvůli cyklistům nebo parkování, protože by to skončilo masakrem.

„Já nechci, aby to vypadalo, že mám něco proti KDU-ČSL, nekritizuji ani se neodkláním od KDU-ČSL. Mým záměrem je stranu nepoškodit,“ řekl Čižinský v rozhovoru pro Lidovky.cz. Udělal mi tím velkou radost. Tolik humoru do jednoho souvětí a jedné holé věty nedostane ani verbální samopal Tomia Okamury. Čižinský tím ovšem nekončí: „Určitě, Trojkoalice je přirozený koaliční partner po volbách. To jsou lidi, kteří mají na problémy správné názory,“ odpovídá na otázku, kdo podle něj dobře pracuje pro město a s kým by proto chtěl po podzimních volbách spolupracovat jako primátor.

Tak určitě! Čižinský, zvolený na magistrát za Trojkoalici, chce nyní kandidovat za vlastní hnutí, protože lidé z Trojkoalice mají správné názory. Tak tohle už je přímo boží! A mimochodem: copak Čižinský neví, že žádná Trojkoalice po volbách už nebude, protože ji po vlastních zkušenostech radši hodil před palubu i její člen STAN a znovu se do voleb přilepil na TOP 09 – nebo aspoň zatím? Tak takovouhle sodu si nezasloužíme ani my Pražáci!   

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744