Systém vzdělávání v gastronomii je špatný. Nejen studenti, ale i kantoři se mají co učit, říká Ulihrachová

Karel Šimůnek

I ti nejslavnější kuchaři někdy začínali a v jejich začátcích je musel někdo vést a vštěpovat jim základy práce v kuchyni. Pokud jsou začátky českých kuchařů spjaty s hotelem Intercontinental, je pravděpodobné, že oním mentorem po jejich boku byla Jitka Ulihrachová, které zde za 28 let jako mistrové prošlo pod rukama tolik mladých kuchařských nadějí, že by je jen těžko spočítala. „Když se rozhlédnu po restauracích a hotelích, tak je to docela slušná porce kuchařů,“ říká s úsměvem Ulihrachová s tím, že současný systém vzdělávání a přípravy pro budoucí povolání je v gastronomii nastaven špatně a vede spíše k tomu, že obor mladým znechutí, než aby z nich vychoval mistry řemesla.

Každý někdy začínal a i ti nejtalentovanější kuchaři někdy v minulosti naslouchali svým učitelům, kteří jim předávali základy řemesla. Jednou z těchto učitelů byla i Jitka Ulihrachová, s níž se studenti potkávali téměř tři desetiletí v pražském hotelu Intercontinental a má tak „na svědomí“ mnoho zvučných kulinářských jmen. „Práce se studenty má svá úskalí, ale když člověk vidí, že se jim daří a baví je to, tak to má smysl. Vždy mi šlo o to to ukázat jim cestu, po které by měli jít, aby se jim to líbilo a měli hezký pocit z hezké práce,“ shrnuje své působení v roli kuchařské mistrové Ulihrachová s tím, že sice byla na studenty přísná, ale o její svěřence byl pak vždy v praxi po škole zájem. 

Současný vzdělávací systém v gastronomii je pak podle Ulihrachové zcela špatně nastaven a selhává v mnoha ohledech. „Je důležité, aby u skupiny studentů byl mistr a individuálně se jim věnoval. Když se od prvního ročníku rozesejou někde po restauracích, kde na ně kuchaři nemají čas a mají je jen jako levnou pracovní sílu, je to úplně špatně,“ vysvětluje Ulihrachová s tím, že klíčové je i to, že sami kantoři musí být otevřeni neustálému vzdělávání se. Dalším zásadním problémem je podle Ulihrachové povinnost mistrů mít vysokou školu. „Kdo z praxí z kuchyně si bude dodělávat vysokou školu? A na opak, který vysokoškolák se vám bude starat o děti v prváku? Je to celé obrácené naruby. To je další z důvodů, proč je to úplně blbě,“ uzavírá Ulihrachová.

Jak zkušená mistrová vzpomíná na své vlastní začátky v kuchyni? Jací byli slavní kuchaři jako učni? A jakou chybu na vzdělávání mladých dělají rodiče? Poslechněte si celý podcast.

Žijeme ve lži. Díky politické korektnosti už ani v gastronomii nenazýváme věci pravým jménem, říká Pohlreich

sinfin.digital