Doba, která řvala: Dvacátá léta byla v mnoha ohledech oslnivá, ale zůstává po nich pachuť, říká Martin Kovář a představuje novou knihu

Dnešní epizoda podcastu Historie očima Martina Kováře je netypická tím, že Martin Kovář v ní není moderátorem, ale hostem, jehož zpovídá šéfredaktor INFO.CZ Michal Půr. Řeč nemůže být o ničem jiném než o nové knize Martina Kováře, druhém dílu jeho „Americké trilogie“ s názvem Osudová dvacátá – Doba, která řvala, v USA i v Evropě. „Pro spoustu lidí platí, že to byla ‚zlatá dvacátá léta‘, nicméně myslím, že ono americké pojmenování ‚Roaring Twenties‘, které jsme použili i pro knížku, je výstižnější, protože to byla dekáda dynamická, překotná, překvapivá a v mnoha ohledech extrémní,“ říká Kovář.

Pro „osudová dvacátá“ podle Martina Kováře platí, že období zůstává v paměti často kvůli tomu, jak končí, přičemž dvacátá léta minulého století skončila kvůli velké hospodářské krizi poměrně neslavně. 

„Byla to především americká dekáda, kdy USA udávaly tón ve světě a Evropa se po nich tak trochu poohlížela. A Amerika na konci dekády přišla během ani ne dvou měsíců o sny o věčné prosperitě a o definitivním vítězství kapitalismu. Z tehdejšího prezidenta Hoovera se místo symbolu zlatých dvacátých let stal symbol zmaru a krize,“ vysvětluje Kovář. 

„Doba to byla bezesporu v mnoha ohledech oslnivá, ale bohužel po ní zůstává jistá pachuť všech těch krachů, chudoby a sebevražd. Ony Steinbeckovské Hrozny hněvu přebyly ten dojem ‚zlatých dvacátých‘,“ uzavírá Kovář.

Jak dvacátá léta formovala kulturu od hudby přes film a literaturu po architekturu a užitné umění? Co měli společného tehdejší američtí prezidenti? Co všechno kromě rozmachu automobilismu „Roaring Twenties“ přinesla? A jaký byl rozdíl mezi USA a Evropou? Poslechněte si celou epizodu. Martinovu knihu seženete v našem e-shopu.

sinfin.digital