Tutanchamon to neměl jednoduché za života, ani po smrti. Fascinuje nás jeho příběh i tajemství s ním spojená, říká Bárta

V listopadu uplyne 100 let od objevu hrobky egyptského faraona Tutanchamona. Podle egyptologa Miroslava Bárty šlo o obrovkou globální událost a pomyslné faraonovo znovuzrození. „Tutanchamon tehdy vstoupil do nového světa, který dodnes neopustil. Fascinuje nás nejen jeho příběh, ale i přetrvávající tajemství spojená s jeho osobou, rodinou, dobou i hrobkou,“ říká Bárta v nové epizodě podcastu Historie očima Martina Kováře. Tutanchamon to podle Bárty neměl jednoduché ani za svého krátkého života, ani po smrti a v rámci vývoje starého Egypta byl navíc poměrně bezvýznamným. „S oblibou se říká a píše, že byl proslulý vlastně pouze tím, že náhle zemřel a že jeho hrobka byla v moderní době nalezena nevykradená,“ dodává Bárta.

Tutanchamon, který vládl na sklonku 14. století před naším letopočtem, byl synem faraona Achnatona, přičemž jeho dědečkem byl jeden z nejvýznamnějších staroegyptských panovníků Amenhotep III. Sám Tutanchamon, ale za života nijak zvlášť významným nebyl a potýkal se s různými těžkostmi, plynoucími mimo jiné i z toho, že jeho rodiče byli sourozenci. 

„Na trůn usedl v necelých deseti letech a byl spíše loutkou, reálně za něj vládli jeho nástupci Aje a Haremhep. Díky opakovanému zkoumání jeho těla toho o něm víme docela hodně. Měl nevyvinutou jednu končetinu, což byl tehdy docela velký handicap, potýkal se s chronickou malárií a zemřel po nešťastném pádu z loveckého vozu. Jeho umírání bylo nejspíše bolestivé a trvalo desítky hodin,“ líčí faraonův osud Bárta. „Tutanchamonova smrt přinesla Egyptu poměrně zoufalou situaci, jelikož zemřel bez dědiců. S ním končí i příběh slavné rodiny, která zemi vládla tři století,“ uzavírá Bárta.

Jak vypadal Tutanchamonův královský dvůr a jak faraonův pohřeb? Jaký je příběh objevu Tutanchamonovy hrobky? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital