„Green Deal je třeba zreálnit,“ říká ministr zemědělství Výborný. „Pokud příští Evropská komise neustoupí od aktivismu, bude nám ouvej“

Evropskými metropolemi rolují traktory, sedláci a zemědělci vycházejí do ulic. Týká se to i Česka. Rolníci jsou nespokojení jak s přebujelou dotační byrokracií, tak se stále přísnějšími podmínkami pro svou práci. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) jim v novém dílu pořadu InfoTalks vzkazuje: „Rozumím vám – a Zelenou dohodu, alespoň co se týče zemědělské politiky, musíme zreálnit“. Oblastí Green Dealu, kde je třeba přistoupit k revizi, podle ministra „není málo“.

„Rozumím tomu, že zemědělci jsou nespokojení s mírou ambicí, které Evropa a Evropská komise ještě donedávna projevovala,“ říká lidovecký ministr v novém dílu InfoTalks. „V environmentální politice jsme v Evropě ještě donedávna měli tak vysoké ambice, že by to znamenalo ztrátu naší potravinové soběstačnosti i to, že bychom se stali nekonkurenceschopní.“ 

Řešení je podle Výborného právě v revizi „řady oblastí“ zemědělské politiky Green Dealu – o což se ministr pokusí zasadit. 

Ministr jedním však jedním dechem připomíná, že zásadní v tomto ohledu budou nadcházející evropské volby. „Tady fakt jde o hodně, bojujeme o budoucnost Evropy. Pokud se příští Evropský parlament a Evropská komise nepromění od výrazné míry aktivismu a přehnaných ambicí, bude s námi do budoucna ouvej,“ říká Marek Výborný. 

Do jaké míry je podle něj možné Zelenou dohodu měnit? Jak v Česku pročistit dotační byznys, aby peníze končily u těch skutečně potřebných sedláků, a ne u obřích ziskových agrokoncernů? A jaká je nyní atmosféra v KDU-ČSL, která se v aktuálních průzkumech voličských preferencí významně propadá pod pětiprocentní hranici? 

Poslechněte si nejnovější díl InfoTalks.

sinfin.digital