Válka na Ukrajině Čechy a Poláky sblížila. Vstříc otázkám života a smrti jsme pochopili, že jsme si blíž, než jsme si kdy dovedli představit, říká velvyslanec Gniazdowski

Audioverze

Ruská invaze na Ukrajinu, ač sama o sobě tragická, dokázala Čechy a Poláky výrazně sblížit, míní v novém dílu pořadu InfoTalks polský velvyslanec v Česku Mateusz Gniazdowski. „Představuje významnou čáru, díky které jsme se lépe pochopili, díky které jsme poznali, že jsme společně na jedné lodi a že naše pohledy na největší otázky života a smrti jsou velmi podobné. Týká se to jak spolupráce ohledně dodávek zbraní Ukrajině, tak třeba politické spolupráce nebo humanitárních otázek,“ vysvětluje polský velvyslanec v Česku.

Polský velvyslanec Gniazdowski v obsáhlém rozhovoru hovoří i o tom, jaký je dnešní pohled Poláků na Rusko a zda si dovede představit plnohodnotný návrat země do mezinárodní diplomacie. „Těžko zatím předvídat vývoj situace v Moskvě, ale zatím máme spíš pesimistické scénaře ohledně možnosti transformovat ruskou společnost směrem k uspořádání, které by více konvenovalo našemu pochopení,“ vysvětluje.

Jaká je dynamika vztahu Varšavy s Bruselem či s Kyjevem? Budou v Polsku umístěny jaderné zbraně? A proč se našemu severnímu sousedovi daří stavět velké infrastrukturní projekty výrazně jednodušeji než v Česku? Poslechněte si celou epizodu. 

sinfin.digital