Moderní městská mobilita není jen o zakazování aut, ale o hledání inovací, které zlepší lidem život, říká Urban

Audioverze

Když se řekne moderní městská mobilita, většina lidí si představí hlavně omezování individuální automobilové dopravy. Realita je ale odlišná a o poznání pestřejší. „Je to obrovský záběr aktivit, protože inovovat a žít lépe ve městě znamená spoustu malých věcí, které se skládají do mozaiky. (...) Jde o soubor řešení, která slouží k tomu, aby člověk nemusel jezdit někam hodinu, aby nestál v zácpě, aby mu balíčky chodily rychle a včas a aby tu i byla hezká zelená místa pro život a trávení volného času,“ vysvětluje v nové epizodě podcastu Kapitola Traian Urban, ředitel Inovačního hubu East v EIT Urban Mobility, největší iniciativy EU v oblasti městské mobility.

Podle Urbana je v oblasti městské mobility zásadní nebát se zkoušet nové věci a testovat pilotní projekty. „K tomu potřebujeme odvážné politiky otevřené inovativním řešením. Z tohoto testování nám vyjdou poznatky a data, podle kterých se uvidí, jak s tím můžeme pokračovat dál. Potřeba je samozřejmě i chuť občanů to zkusit a do testování se zapojit, protože jinak se nedozvíme, co a jak může fungovat,“ říká Urban s tím, že právě data a práce s nimi patří k nejdůležitějším aspektům fungování modernizace městské mobility. „Data jsou pochopitelně obrovské téma, je to ostatně i celoevropská priorita data z jednotlivých měst otevřít a sdílet jak mezi sebou, tak pro veřejnost. Jen na základě toho se může pracovat jak na studiích, tak na vývoji samotných produktů a služeb. Data jsou nezbytná k tomu, abychom se vůbec dozvěděli, co je vlastně potřeba řešit,“ dodává Urban.

V čem je v oblasti městské mobility specifická Praha, jaké inovace se nám povedly a co našemu hlavnímu městu schází? Jak docílit udržitelnosti elektromobility a jak úspěšně provést tranzici na čistější automobilovou dopravu? Poslechněte si celou epizodu.

O EIT Urban Mobility

EIT Urban Mobility, iniciativa Evropského inovačního a technologického institutu (EIT), agentury Evropské unie, si klade za cíl urychlit přechod na uživatelsky orientovaný, integrovaný a skutečný multimodální přepravní systém. Jako přední evropská inovační komunita pro městskou mobilitu EIT Urban Mobility usnadňuje spolupráci mezi městy, průmyslem, akademickou obcí, výzkumem a inovacemi při řešení nejurgentnějších problémů měst v oblasti mobility. S využitím měst jako živých laboratoří její průmysloví, výzkumní a univerzitní partneři ukazují, jak mohou nové technologie fungovat při řešení skutečných problémů v městech, aby přeprava obyvatel, zboží a odpadu probíhala pomocí chytřejších a udržitelnějších metod.

sinfin.digital