Ve vztahu je být milý důležitější, než mít pravdu. Láska je nejuniverzálnější droga, říká Remešová

Anna Vamberská

Audioverze

Spokojený vztah je něco, po čem skoro všichni přirozeně touží. Jak ho ale vybudovat a udržet? A může žít člověk spokojeně i sám? Nejen na tyto otázky v nové epizodě podcastu Mozkovna odpovídá psycholožka a párová terapeutka Eliška Remešová. „Ve vztahu je důležitější být milý, než mít pravdu. Často se stává, že jsme ve vztahu spíše s vlastním egem než s partnerem. Schopnost být laskavý je pro dlouhodobé vztahy nesmírně důležitá, byť se o ní tak často nemluví,“ říká Remešová.

Říká se, že láska funguje jako droga. To potvrzuje i Eliška Remešová, která upozorňuje i na skutečnost, že zamilovaní lidé mají na magnetické rezonanci aktivovány stejné oblasti mozku jako ti, kteří užili kokain. „Obzvláště v tom prvotním stádiu vztahu, kdy jsme zamilovaní, platí, že láska je vlastně nejuniverzálnější droga. A může na ní být ta nejhezčí závislost, když vše funguje, stejně jako ta nejhorší, když věci nefungují,“ vysvětluje Remešová. Důležitým aspektem pro dlouhodobý vztah je podle Remešové rovněž komunikace mezi partnery. „Na tom se všichni shodnou, ale každý si už představí pod slovem komunikace něco jiného. A opravdu platí, že komunikace ve vztahu není jen to, že se spolu bavíme o vztahu jako takovém,“ upozorňuje Remešová.

Jak se umět zdravě pohádat? Co znamená, že spokojený pár by měl naplňovat pravidlo pět ku jedné? Poslechněte si celou epizodu.

Psychopat necítí strach, ale nemusí to být ničema a asociál. V některých profesích jsou i užiteční a třeba v politice jich je mnoho, říká Honzák

sinfin.digital