Mozek je nejkomplexnější systém v celém vesmíru. Blížíme se čtení myšlenek, říká Komárek

Anna Vamberská

Co se vám vybaví jako první, když se řekne mozek? Pro neurologa a děkana 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, profesora Vladimíra Komárka, je to vesmír. „Mozek může sice vypadat spíše jako vlašský ořech, ale svou komplexností jsou to desítky miliard neuronů a stovky miliard propojení. Říká se, že mozek je nejkomplexnější systém v celém vesmíru,“ vysvětluje Komárek v první epizodě nového podcastu Anny Beránkové Mozkovna. Jaký je rozdíl mezi mužským a ženským mozkem? A kdy budeme umět číst myšlenky? 

Mozek. Řídící středisko lidského těla plné záhad, které nám zároveň umožňuje o těchto záhadách přemýšlet, i je v případě expertů odhalovat. Jedním takovým expertem je profesor Vladimír Komárek, který jako neurolog zasvětil poznávání mozku svůj profesní život. V podcastu Mozkovna Komárek rozebírá nejen to, jak mozek vlastně funguje a co o něm víme, ale i to, jak se vůbec utváří a vyvíjí. 

„Vývoj mozku je dlouhý a vyžaduje klid, pohodu a dobrou výživu,“ vysvětluje Komárek s tím, že mozek se začíná vyvíjet už zhruba 24. den těhotenství a na jeho vývoji se může negativně podepsat konzumace alkoholu nebo léků. Následně je pro mozek, který se vyvíjí zhruba do doby dospívání, podle Komárka zásadních prvních pět let života. „Zde už to není jen geneticky dáno. Dětský mozek potřebuje parťáka a tím je většinou maminka. Na tu se dítě velmi brzy naučí reagovat, dívat se, kam se dívá ona, a tak se učí intuitivně poznávat svět, reakce lidí a jeho mozek začíná tvořit důležité spoje,“ dodává Komárek. 

Objevování nových poznatků o mozku a jeho fungování je podle Komárka stejně fascinující jako objevování vesmíru. „Nejvíce mě fascinuje, jak se pomocí funkční magnetické resonance už dnes můžeme dívat do myslí ostatních lidí. Zkoumat nejen, co se v jejich mozku děje, když mluví, ale i to, když si něco představují. Pomaličku se dostáváme ke čtení myšlenek. A to včetně poměrně nebezpečných věcí, ale tak je to se vším. I když jsme objevili atom. Vše může být užitečné i nebezpečné,“ uzavírá Komárek.

Kolik máme v mozku neuronů a proč a jak nám v průběhu života ubývají? Proč mozek potřebuje odpočívat a díky čemu je skutečně dobrým hospodářem? Poslechněte si celý podcast.

Profesor Vladimír Komárek
sinfin.digital