Psychopat necítí strach, ale nemusí to být ničema a asociál. V některých profesích jsou i užiteční a třeba v politice jich je mnoho, říká Honzák

Anna Vamberská

Když se řekne psychopat, asi nikdo to nebude vnímat jako pozitivní hodnocení. Jak ale vysvětluje psychiatr Radkin Honzák, existují jak „zlí“, tak i „hodní“ psychopaté. „Samotný pojem je dnes z odborného hlediska neobsazený, používá se spíše hovorově. Skupina odborníků pod něj řadí ty lidi, kteří se od běžné populace liší tím, že necítí strach. Panuje přesvědčení, že když se řekne psychopat, tak to musí být ničema, asociál a potenciální vrah. Ale jsou i dobří psychopati, kterým chybí ten antisociální aspekt, jen nemají strach a emoční svět je pro ně trochu neslaná dieta. Potřebují silnější impulsy. Ti zlí jsou agresivní a ti hodní se spíše vrhají do riskantních situací,“ vysvětluje Honzák v novém dílu podcastu Mozkovna.

Podle Honzáka jsou pro nás psychopaté nesrozumitelní, stejně jako oni nerozumí našim emocím a prožitkům. „Na ulici je ale na první pohled nepoznáte. Mají často úžasné sociální mimikry, a dokud jim věci vychází, jak chtějí, dovedou být těmi nejlíbeznějšími tvory na zemi. Když jim ale něco nejde, chovají se jako predátoři,“ popisuje realitu psychopatů Honzák s tím, že těch skutečně kriminálních, kteří se kvůli své psychopatii dostanou do vězení, je zhruba jen pětina. „Zbylých osmdesát procent běhá po svobodě a dostávají se často na vedoucí místa, kde nás řídí. Třeba v politice jich najdete opravdu velké množství,“ dodává Honzák.

Jaké profese jsou pro psychopaty atraktivní a kde je naopak téměř nenajdeme? Jak se chovat, když na psychopata narazíme? Poslechněte si celý podcast Mozkovna.

sinfin.digital