Do mlčenlivosti advokátů zasahovat nechci. Igora Stříže bych jako ministr spravedlnosti bezdůvodně neodvolal, říká pirátský poslanec Michálek

Jaroslav Kramer, Petr Toman

Prvním hostem letní podcastové série Politici mezi paragrafy je pirátský poslanec Jakub Michálek. Jak se dívá na českou justici a legislativu? A co můžeme od Pirátů čekat po podzimních sněmovních volbách? „Chtěl bych, aby Piráti a Starostové vládli. Ale jestli budu ministr já nebo moji kolegové je v zásadě jedno. Určitě bychom měli dramaticky lepšího ministra spravedlnosti, než je Marie Benešová,“ říká s tím, že právě tento resort je podle něj zanedbaný.

Video pro předplatitele: Jakub Michálek hostem série Politici mezi paragrafy

Jakub Michálek je právník a teoretický fyzik. Ve sněmovně je od října 2017 a současně je předseda poslaneckého klubu Pirátů. V minulosti byl také zastupitel hlavního města Prahy nebo 1. místopředseda strany. Patří nejen k jedněm z mála právních expertů mezi českými politiky a současně mezi dlouhodobé adepty na post ministra spravedlnosti.

„Při plném respektu k právu na spravedlivý proces a mlčenlivosti obhájce zajistíme funkční podmínky pro prohlídky v advokátních kancelářích v rámci trestního řízení,“ zní programové prohlášení Pirátů a hnutí STAN před podzimními sněmovními volbami. Otevírá tím téma, které je dlouhodobě spojováno právě s Jakubem Michálkem. Ten například už v roce 2018 stál za návrhem na změnu daňového řádu, kvůli které by museli advokáti a daňoví poradci v určitých případech poskytovat finančním úřadům informace o svých klientech. „Mlčenlivost advokátů je naprostý základ a je součástí práva na spravedlivý proces. Zaměřujeme se skutečně jen na problematiku, když je advokacie a celá řada dalších profesí zneužívána organizovanými kriminálními strukturami,“ říká. Jak se Jakub Michálek dívá na historické pnutí s Českou advokátní komorou? A jak si představuje efektivní nástroje v rámci prohlídek advokátních kanceláří?

Velkým tématem je pro Piráty také soustava státního zastupitelství. Prioritou „pirátské“ vlády by tak podle Michálka byl nový zákon, který se bude věnovat mimo jiné transparentním výběrovým řízením a omezení odvolatelnosti státních zástupců. Zavedl by také nová pravidla pro výběr Nejvyššího státního zástupce. „Měl by to být někdo, kdo má důkladnou manažerskou zkušenost a zkušenosti ze zahraničí. Člověk, který je generačně připraven vykonávat mandát s patřičnou energií a nasazením. Výběr by měl vycházet také z konkrétních výsledků předchozí práce,“ říká. V rámci podcastu komentuje také programový bod Pirátů a hnutí STAN, který avizuje vymáhání regresu po úřednících státu, v důsledku jejichž činnosti musel stát zaplatit škodu. Dopadlo by to podle Jakuba Michálka na státní zástupce a soudce?

V rámci podcastové série Politici mezi paragrafy se Jakub Michálek věnuje také návrhům na vylepšení obecné justice, třeba digitalizaci či zavedení veřejných karet soudce. Komentuje také snahy zatáhnout odbornou reprezentaci soudců do správy justice v podobě Rady pro soudnictví „Nejsem zastáncem silného modelu, ale slabého. Kde rada nesupluje ministerstvo spravedlnosti, ale vnáší tam odbornou expertizu a řeší věci, které resort z povahy věci řešit nemůže,“ říká v podcastu Politici mezi paragrafy.

Politici mezi paragrafy

  • 22. 7. Jakub Michálek /Piráti/
  • 29. 7. Marek Výborný /KDU-ČSL/
  • 5. 8. Radek Vondráček /ANO/
  • 12. 8. Marek Benda /ODS/
  • 19. 8. Stanislav Polčák /STAN/
sinfin.digital