Opatření proti koronaviru dokonalá nebyla, ale soudy je rušit neměly. Odůvodnění se snad za války mohou psát trochu stručněji, říká Radek Vondráček z ANO

Jaroslav Kramer, Petr Toman

„Ze všech zemí bývalého sovětského bloku máme nejlepší justiční systém. Nemáme zásadní problém, pokud jde o právní stát,“ říká v podcastu Politici mezi paragrafy předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. Dodává, že ne vše současně funguje bezvadně. „Nejvyšší správní soud se dostal na tenkou půdu toho, že se vyjadřoval bez podkladů v odborné stránce,“ kritizuje rušení opatření proti koronaviru s tím, že takový krok soudům podle Vondráčka nepřísluší.

Ve třetím díle letní podcastové série Politici mezi paragrafy je hostem Jaroslava Kramera a Petra Tomana předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. Poslancem je už od roku 2013, v minulém volebním období byl místopředsedou ústavně právního výboru. V lednu 2017 byl zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny a po parlamentních volbách v říjnu 2017 se stal jejím předsedou. Od roku 2004 je také advokát.

V předsednictvu ANO je Radek Vondráček jediný právník, a tedy i právní expert v nejvyšším vedení hnutí. V podcastu Politici mezi paragrafy nevylučuje, že by se mohl po volbách stát ministrem spravedlnosti. „Resort spravedlnosti znám a nikdy mě nepřestal zajímat, i když jsem měl jako předseda Poslanecké sněmovny jiné úkoly. Je mi to blízké, zajímá mě to a vždy mě to zajímat bude,“ říká Vondráček s tím, že co se stane po volbách předjímat nechce.

Kdo je autorem volebního programu ANO, Radek Vondráček v podcastu neodhalil. „Program ještě není hotový a představíme ho v září. Vzhledem k tomu, že resort spravedlnosti máme osm let a měli jsme také programová prohlášení, tak nemusíme deklarovat zásadní změny a budeme kontinuálně pokračovat v tom, co dělá resort teď,“ naznačuje s tím, že by byl rád, aby resort zůstal apolitický a měl by být obsazen člověkem na odborné úrovni.

Nedávno vydanou knihu premiéra Babiše „Sdílejte, než to zakážou“ Radek Vondráček nečetl. „Ta knížka není program, ale uznávám, že zasáhne do voleb a není možné ji ignorovat,“ říká. To, že v celé publikaci, kde se předseda vlády Andrej Babiš věnuje řadě oblastí veřejného života, chybí pohled na justici a státní zastupitelství, podle Vondráčka zásadní problém není. „Jsou dva pohledy. Možná se pan premiér na justici nesoustředí, protože má své oblasti, které ho více zajímají. A pak je druhá možnost. Když je někde vše v pořádku, není o čem psát. Když náš předseda nekárá, tak chválí,“ dodává s tím, že on sám je přesvědčený o tom, že česká justice funguje.

Podcastová série Politici mezi paragrafy

22. 7. Jakub Michálek, Piráti

29. 7. Marek Výborný, KDU-ČSL

5. 8. Radek Vondráček, ANO

12. 8. Marek Benda, ODS

19. 8. Stanislav Polčák, STAN

Podle Radka Vondráčka během pandemie koronaviru zákonodárná moc neselhala. „Určitě nebylo vše dokonalé. Ale byli jsme v čase krize, ve válce s virem. A za války se snad odůvodnění mohou psát trochu stručněji. Navíc nebyl zpochybněn právní stát,“ tvrdí s tím, že si někdy říkal, jestli by byli dotyční soudci v daném čase s dostupnými informacemi schopni napsat nařízení, které by sami sobě nezrušili. Tvrdí také, že se z celé oblasti boje proti pandemii stala politika. „Ani justice není imunní. Soudce nežije v uzavřené bublině a týká se ho to,“ dodává Vondráček.

Jako advokát zastupoval Radek Vondráček slovy Andreje Babiše z knihy „Sdílejte, než to zakážou“ také „grázly“, tedy poskytovatele nebankovních půjček. „Když k vám někdo vstoupí do advokátní kanceláře, nemá na čele napsáno, co se stane za pět let,“ říká s odkazem na medializovanou kauzu, kdy zastupoval osobu, která byla odsouzena za podvod. „Když jsem advokát podvodníka, nejsem podvodník. Stejně jako když jsem advokát doktora, nejsem doktor. Přesto je to zneužitelné a moc bych si přál, aby to vnímala i Česká advokátní komora a tento vzkaz byl ve veřejném prostoru více slyšet,“ dodává s tím, že se kvůli advokátní mlčenlivosti nemůže útokům bránit.

Vnitřní střet mezi politickými názory hnutí ANO a svou advokátní praxí Radek Vondráček necítí. „Díky advokátní praxi mám objektivní a aktuální vhled do toho, co se v republice děje. Vím konkrétní kauzy a jak se to v praxi chová,“ říká. Klientská práce podle něj nemá sebemenší vliv na to, co si myslí politicky a kam by podle něj měla směřovat Česká republika.

Radek Vondráček v podcastu Politici mezi paragrafy také popisuje, že není úplně spokojen s tím, jak dopadly ve sněmovně novelizace v oblasti exekucí. Další razantní změny, například v podobě zrušení exekučního řízení, by ale nenavrhoval. „Bez exekutorů se neobejdete. Je to povolání žádoucí a nezbytné. Jednou jsme si zvolili soukromé exekutory a je na zákonodárcích, aby udělali taková pravidla, aby to mohlo fungovat,“ říká. 

Souhlasí Radek Vondráček s Andrejem Babišem, že jsou exekuce jako nekonečný proces, který dlužníky zatlačí do života v šedé zóně? Dochází podle něj ve sněmovně k démonizaci exekucí? A mělo by se více posílit insolvenční řízení na úkor exekučního řízení? Odpovídá v podcastu Politici mezi paragrafy.

Do mlčenlivosti advokátů zasahovat nechci. Igora Stříže bych jako ministr spravedlnosti bezdůvodně neodvolal, říká pirátský poslanec Michálek

Exekuce jsme ve sněmovně řešili amatérsky. Po volbách už se nesmí obcházet Legislativní rada vlády, říká lidovecký poslanec Výborný

sinfin.digital