Každý sedmý Čech pije nad míru. Závislých po karanténě přibude, říká adiktolog Sklenář

Karanténa zavedená kvůli koronaviru má mnohé negativní dopady. Jedním z nich je i zvýšený počet osob závislých na alkoholu a dalších návykových látkách, říká adiktolog a šéf neziskové organizace Magdalena pro pomoc závislým Ondřej Sklenář. „Na našich ambulancích v Praze a Středočeském kraji se zvýšil počet klientů žádajících pomoc o 20 %,“ říká Sklenář s tím, že po skončení karantény očekává další nárůst. Problémy s alkoholem podle něj pak má každý sedmý dospělý Čech. Jde karanténu využít jako příležitost ke zbavení se závislosti? V jakém množství alkohol neškodí? A jaké problémy zažívají drogově závislí a gambleři? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

„Mohu za naši organizaci říct, že pozorujeme zvýšený zájem o léčbu závislostí, hlavně o tu ambulantní, která je často prvním krokem, kam se člověk s problémem obrátí. Na našich ambulancích v Praze a Středočeském kraji se zvýšil zájem o 20 %,“ říká adiktolog a šéf neziskové organizace Magdalena pro pomoc závislým Ondřej Sklenář. Alkohol podle Sklenáře mnozí lidé, kteří v koronavirové karanténě pociťují úzkost a strach, například ze ztráty příjmů nebo bydlení, užívají jako lék na své psychické stavy. Klientů přitom podle Sklenáře ještě přibude. „Nechci úplně malovat čerta na zeď, ale ten nárůst očekávám,“ přiznává Sklenář.

K tomu, že více lidí chce nyní své problémy řešit, podle Sklenáře přispívá i fakt, že jsou s rodinou doma a tráví tak společně více času. „Většina lidí měla problémy už před koronavirem, ale ta současná situace to akcelerovala, rodina si toho začala více všímat a chce to řešit,“ říká Sklenář. „Ono u závislostí se bohužel děje to, že blízcí tušili, že se něco děje, ale zavírali před tím oči, protože si třeba nevěděli rady. Ale když jsou spolu celé dny, tak už před tím zavírat oči nejde,“ dodává.

Pokud bude dál sucho, ceny ovoce a zeleniny budou úplně jinde. Řepka není zlo, říká Musil

sinfin.digital