Zelená energetika není ideologie, ale reálný byznys. Poptávka po ní je velmi silná, říká Čermák

Výzvy, kterým dnes energetika čelí v souvislosti s klimatickými závazky a odklonem od fosilních paliv, je nutné považovat ne za hrozbu, ale za příležitost, je přesvědčen generální ředitel společnosti ČEZ ESCO Kamil Čermák. Podle něj je důležité upozornit na to, že hnacím motorem takzvané zelené energetiky není žádná ideologie, jak by se mnohým kritikům mohlo zdát, ale opravdu masivní poptávka po ekologických řešeních. „Je to je normální reálný byznys. Máme strašně silnou poptávku, tak se ji snažíme realizovat,“ říká Čermák s tím, že přechod na moderní energetická řešení je díky všem výhodám, které přináší, atraktivní jak pro soukromou sféru, tak pro obce, města a regiony.

Málokteré odvětví čelí v souvislosti s bojem proti klimatickým změnám a celosvětovým tlakem na snižování uhlíkových emisí takové výzvě jako energetika. Podle generálního ředitele společnosti ČEZ ESCO Kamila Čermáka je to ale příležitost, nikoli hrozba, a podobně to vidí čím dál víc obcí, krajů i firem. „Teď se chystáme instalovat více než 2 MW výkonu solární elektrárny na střechách závodů Škoda Auto. Pokud mě paměť neklame, tak to bude největší střešní instalace v Česku. Je to obrovský výkon, ale zároveň jen Škoda Auto má potenciál na 40 MW výkonu, a to už je menší blok bývalé tepelné elektrárny,“ popisuje jeden z aktuálních projektů.

Solární elektrárny mají podle Čermáka v současné době obrovský potenciál. „Příležitost solárních elektráren je přitom tažena normální ekonomikou, ne žádnou ideologií. Ať už stojíme na více zelené nebo na jiné straně, tak soláry za poslední dekádu významně zlevnily co do pořizovací hodnoty a máme tu celou řadu prostor, kde mohou být instalovány,“ vysvětluje.

Zájem je podle něj nejen o zelenou energetiku jako takovou, ale i o přechod k ekologičtějšímu teplárenství. „Pro nás je to významná příležitost ozelenění teplárenství v kombinaci centrálních a decentrálních zdrojů a případně i těch obnovitelných. Je výzva to stihnout, zejména proto, že jde o oblast, která je v tuto chvíli tou rychlejší ekologickou politikou zasažena nejvíce, plus musíme vzít v potaz cenový vývoj na trhu, a tím pádem se to musí řešit rychleji. Je velmi dobře, že municipální politické reprezentace si tohle uvědomují a včas vstupují do jednání se silným hráčem, s nímž to jako s partnerem chtějí řešit,“ popisuje situaci Čermák.

Jakou podobu by měla mít zelená energetika a jakou zelené teplárenství? Jaký potenciál mají řešení v podobě kombinace solárních panelů a akumulátorů ukládajících vyrobenou energii? A jakou paralelu Kamil Čermák vnímá ve světě energetiky a médií? Poslechněte si celý rozhovor.

sinfin.digital