O kyberútocích na nemocnice jsme věděli dopředu od spojenců, říká vojenský zpravodajec Žid

Vojenské zpravodajství je v Česku jedním z orgánů pověřených dohledem nad kybernetickou bezpečností. Jak říká zástupce ředitele Václav Žid, musíme se srovnat s faktem, že kybernetické útoky tu jsou a budou, a naším úkolem je umět na ně včas zareagovat. Pro dobré fungování kybernetické bezpečnosti je podle Žida důležitá i přeshraniční spolupráce, konec konců i informace o útocích na české nemocnice dostali zpravodajci od zahraničních spojenců. „Díky tomu, že jsme tyto informace dostali včas, mohla i velká většina organizací včas zareagovat,“ vysvětluje Žid.

Kybernetická bezpečnost je v dnešní moderní době nezbytná pro dobré fungování státu. V Česku by obranu v kyberprostoru mělo dostat na starosti Vojenské zpravodajství, příslušnou novelu zákona v říjnu podpořila sněmovna v prvním čtení. Podle zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Václava Žida novela přispěje k výraznému posunu Česka jako suverénního státu. 

„Abychom mohli něco dělat, potřebujeme informace. To je dnes zásadní zboží. Je pro nás důležité vystavět systém detekce. Kybernetický prostor je tu už dlouhou dobu; je asi v pořádku připustit, že komerce je v tom dál než stát. Samy soukromé společnosti si začaly tvořit vlastní bezpečnostní týmy a sbírat informace. Řekli jsme si, že by bylo dobré toto využít a doplnit to o poznatky, které můžeme mít my jako zpravodajská služba. Novela přináší to, že i my budeme moci tyto informace poskytovat komerčnímu sektoru a bude tak možné důležité informace přinést důležitým lidem včas,“ popisuje Žid. 

V rozhovoru s Michalem Půrem upozorňuje i na důležitost spolupráce se zahraničními partnery a spojenci. Právě díky ní například obdrželo Česko informace o chystaných kybernetických útocích na nemocnice a byli jsme tak schopni včasné reakce a minimalizace škod. „Vždy je lepší, když můžete být připraven a máte informace. Jde to přirovnat k tomu, že běžně si v domě třeba nastavujete alarm jen na víkend, ale když vám řeknou, že se něco chystá a mohlo by dojít k vloupání, budete opatrnější,“ říká Žid. „Útoky tu jsou a budou. Ukázalo se, že například u těch nemocnic to bylo velmi dobře postavené, znalo to kontext a vypadalo to, že to tam patří. Musíme na to umět rychle reagovat a vrátit se rychle do normálního operativního stavu,“ dodává. 

Jak je na tom digitální infrastruktura v Česku a jsou investice do ní dostatečné, aby odolala kybernetickým útokům? Jak složité je vypátrat útočníka? A jak vlastně bude činnost Vojenského zpravodajství na úseku kybernetické bezpečnosti po přijetí novely fungovat? Poslechněte si na celý rozhovor.

sinfin.digital