Situace v USA je trapas. Trump se zbytečně znemožňuje a škodí Americe i sobě, říká Kolář

Michal Půr, Jan Palička

O vyhrocené povolební situaci v USA by se dalo říci, že je nešťastná, ale ve skutečnosti je to trapas, domnívá se bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář. Podle Koláře se Donald Trump, který odmítá uznat vlastní porážku, jen znemožňuje. „Nevím, co tím sleduje, jestli si připravuje půdu pro další politickou kariéru nebo pro nějakou reality show. Každopádně tahle trapná opereta, v níž je hlavním hrdinou, a myslí si, že kladným, neprospívá ani Americe, ani jemu samotnému,“ říká Kolář.

Skutečnost, že Donald Trump odmítá uznat porážku v prezidentských volbách, se bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář nezdráhá označit za trapas. Jako zkušený diplomat otevřeně říká, že nezávidí americkým velvyslancům, kteří jsou dotazováni na to, co se v jejich zemi děje a mají instrukce tvářit se jako by nic. „Ten pocit trapnosti a hořkosti jim opravdu nezávidím. U profesionálů musí být obzvlášť silný. Sám doufám, že toto období co nejdříve skončí,“ komentuje situaci Kolář, podle kterého Trump svým chováním škodí nejen Spojeným státům, ale i sám sobě. 

Dosavadního amerického prezidenta nicméně Kolář nevnímá jen negativně, oceňuje například výsledky jeho zahraniční politiky, ač z ní při Trumpově nástupu do úřadu dle vlastních slov měl husí kůži a hrůzu. „Obávám se, že nová Bidenova administrativa se může na Blízkém východě přeorientovat na tu spíše evropskou notu Palestina First a teprve potom Izrael. Doufejme ale, že se to nestane. Biden je zkušený a snad se z chyb, co Obamova administrativa udělala nejen na Blízkém východě, ale i vůči Rusku a Číně, poučí,“ dodává Kolář. 

Jak se nástup Joea Bidena do křesla amerického prezidenta projeví na vztahu Spojených států ke střední Evropě? Co můžeme od nového prezidenta čekat ve vztahu k Rusku a Číně a jaká bude jeho spolupráce s Evropskou unií? Poslechněte si celý rozhovor.

sinfin.digital