Nejsem papaláš a dělám chyby. Jsem připravena i na prohru ve volbách, říká Jermanová

Michal Půr, Jan Palička

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) odmítá nálepku papaláše, kterou jí mnozí přisuzují kvůli kauzám, v nichž figuruje ona sama, nebo její manžel. „Kdybych říkala, že nedělám chyby, tak bych lhala. Jsem člověk a chyby dělám,“ uznává Jermanová. Některých svých kroků prý zpětně lituje a je připravena i na prohru v následujících krajských volbách. Jaké má vztahy s Andrejem Babišem? Co považuje za největší neduhy Středočeského kraje a jak by je chtěla řešit? Podívejte se na celý rozhovor.

Jermanová bývá často spojována s kauzami, ke kterým došlo v době jejího působení na postu hejtmanky Středočeského kraje (za hnutí ANO). Za papaláše, jak ji někteří kritikové nazývají, se ale nepovažuje a mrzí ji, že je takto vnímána. „Byla jsem v nějaké situaci a s odstupem času vidím, že to nebylo šťastné řešení. U těch kauz jsem si uvědomila, že věci běžné v byznysu mimo státní správu nejsou ve státní správě přijatelné. Z toho jsem si ponaučení vzala, ale teď už s tím zpětně nic neudělám,“ reflektuje své počínání hejtmanka s tím, že i ona je jen člověk a dělá chyby. Ty uznává i ze strany svého manžela, který podle ní není politikem a jen byl díky její funkci do politiky vtažen. „Nekřičela jsem na něj. My na sebe nekřičíme a máme se rádi. Nebudu ho zavírat doma, proč bych to dělala,“ komentuje Jermanová počínání svého partnera. 

Hejtmanka neskrývá překvapení nad nedávným průzkumem, který měl být interně zhotoven pro potřeby hnutí ANO a v němž kandidátka s Jermanovou v čele obdržela pouhých 13 % hlasů voličů. „O žádném takovém průzkumu nevím. Zahájili jsme kampaň a já se neřídím průzkumy, já se spíše řídím tím, co mám na práci a tím, že je potřeba věci dělat a dotahovat. Opravdu nelze dělat práci podle průzkumu veřejného mínění,“ vyjadřuje se k dle jejích slov neexistujícímu průzkumu Jermanová. Nemyslí si ani to, že by hnutí ANO obecně jednalo podle průzkumů, jak mu bývá vytýkáno. „Žádný průzkum na stole nemám a na kraji jsme si řekli, že budeme pracovat do poslední chvíle a budeme prezentovat, co jsme za čtyři roky udělali. A tak i činíme a neohlížíme se na průzkumy, které vycházely před volbami,“ dodává.

Stavební zákon je reformní. Do tří let se dostaneme na úroveň vyspělé Evropy, říká Dostálová

sinfin.digital