Minář nevědomky slouží Babišovi. Angažmá Čižinského může ovlivnit politiku v Praze, říká Pospíšil

Michal Půr, Jan Palička

Europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) neskrývá zklamání nad tím, že nový projekt Mikuláše Mináře Lidé PRO může rozštěpit demokratické opoziční síly. „Má můj plný respekt, má na to právo, ale je otázka, komu tím slouží. Zda to nevědomky není Andreji Babišovi,“ komentuje touhu Mináře zasáhnout v příštím roce do sněmovních voleb. Dodává, že angažmá lídra hnutí Praha sobě Jana Čižinského v Minářově iniciativě by mohlo ovlivnit i magistrátní politiku.

Odhalení hnutí Lidé PRO v čele s Mikulášem Minářem provází rozporuplné reakce. Jistou míru skepse přiznává i europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil z TOP 09. „Nebudu zapírat, že jako člověka, který v posledních letech v politice investoval hodně energie do spojování a slučování, mě trochu mrzí, že ta dnešní demokratická opoziční síla se tímto štěpí. Jak jsem byl rád, že demokratické opoziční strany se byly schopny domluvit do dvou bloků a je velká šance, že by Andrej Babiš nemusel mít úplně sílu po volbách sestavit vládu, tak pokud vznikne takovéto hnutí, které působí sympaticky, jsou tam sympatičtí lidé, z nichž mnohé osobně znám, tak seberou těm dvěma blokům. A to mě trochu mrzí a trochu se toho bojím,“ říká otevřeně Pospíšil s tím, že Minář může takto paradoxně postupovat ve prospěch Andreje Babiše.

Vliv na pražskou magistrátní politiku pak podle Pospíšila může mít i konkrétní podoba angažmá Jana Čižinského v Minářově hnutí. „Možné je, že pražská koalice tím dostane novou dynamiku. Byl jsem zvědav, jak se Praha sobě rozhodne a s kým půjde pan Čižinský do voleb do parlamentu. Zda s původně domovskou KDU-ČSL nebo s panem Minářem. Teď to vypadá spíše na pana Mináře, ale oficiálně tam není. Samozřejmě se ho na to zeptám až ho potkám, zda je s tím spojen a jak. To vše ovlivní fungování pražské politiky, konkrétní dopad se ale teprve ukáže,“ uzavírá Pospíšil.

sinfin.digital