V české justici je možné cokoliv. Prokurátoři nás s manželkou popravili, říká Nečas

Michal Půr, Jan Palička

Bývalý premiér Petr Nečas byl spolu se svou ženou Janou zproštěn viny v kauze údajných trafik pro poslance. „Cítím se pořád stejně, je to nepravomocný rozsudek a prokurátoři se na místě odvolali. Ten tlak a urputná snaha nás za každou cenu dostat pokud možno do vězení tu stále je a pokračuje už osmým rokem,“ komentuje aktuální situaci Nečas. Proč se domnívá, že celá kauza je jen výsledkem osobní motivace a prospěchu státních zástupců? Důvěřuje ještě české justici? A vidí za svržením své vlády politické pozadí? Podívejte se na celý rozhovor.

Po sedmi letech od pádu své vlády si bývalý premiér Petr Nečas spolu s manželkou Janou vyslechl zprošťující rozsudek v kauze údajných poslaneckých trafik. Kromě toho, že manželé Nečasovi byli shledáni nevinnými, soud neseznal ani to, že by se skutek kladený jim za vinu vůbec stal. „Je to celé vykonstruované a vylhané prokurátory,“ nebere si Nečas servítky. Bývalý premiér otevřeně hovoří o státních zástupcích jako o prokurátorech. „Neměli bychom mást veřejnost tím, že jim jde o nezávislé státní zastupitelství. Tady už vůbec nejde o právo a spravedlnost, ale o ostře osobně motivovaný postup olomouckých prokurátorů,“ míní Nečas. Ačkoliv ještě nějakou důvěru v české soudy má, dle vlastních slov se přesvědčil o tom, že v tuzemské justici je možné víceméně cokoliv. 

Nečas se vrací i k tomu, že jedním z důvodů svržení jeho vlády, které označuje za puč, mohlo být i odmítnutí povýšení bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty do funkce policejního prezidenta, o kterou měl zájem. „Ten člověk nemá ani na to, aby vedl obvodní oddělení policie někde v Pohořelicích. A myslím, že v posledních dnech a týdnech je to každému trochu rozumně uvažujícímu člověku jasnější a jasnější,“ kritizuje expremiér Roberta Šlachtu. 

Osobně motivován byl podle Nečase i olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan, který po odvolání z funkce  vrchního státního zástupce začal dle Nečasových slov nenávidět ODS a chtěl se straně pomstít. „Nemyslím, že by to byla jen osobní msta, je to komplexnější a věřím, že jednou to vše vyplyne na povrch. Samozřejmě byli osobně motivováni olomoučtí prokurátoři, díky tomu že moje vláda schválila návrh zákona o státním zastupitelství, který mimo jiné znamenal zrušení olomouckého státního zastupitelství,“ zamýšlí se Nečas.

sinfin.digital