Němci mají velkou víru. Ta jim ale auta a průmysl nenastartuje, říká šéfka plynárníků

Česko by se mohlo mnohem rychleji odklonit od uhlí, pokud by přestalo odmítat zemní plyn. V rozhovoru Michala Půra o tom mluví výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská. Podle ní je velmi pravděpodobné, že se příprava nových jaderných bloků zdrží a pak přijde na řadu plyn, přestože o něm nikdo příliš nemluví. V plynárenství se ovšem situace začíná obracet, protože 60 procent tepla v Česku je dodáváno z uhlí a cena emisní povolenky byznys tepláren velmi rychle likviduje.

„Nemáte jinou možnost, jak rychle nahradit uhlí. Nebavím se v dlouhých časových horizontech. Maximálně do roku 2035 nebo 2040 budete muset vytěsnit z teplárenství uhlí,“ říká Kovačovská.

Podle ní dojde k rozpadu některých teplárenských firem. Cena uhlí sice stagnuje, citelně ale zdražují povolenky, zatímco cena plynu klesá. „Díky tomuto trendu je zásobování teplem z plynových zdrojů levnější než zásobování z uhelných zdrojů. Pokud se nezmění situace, tak dojde k jejich (teplárenských firem) rozpadu,“ vysvětluje Kovačovská.

Nepostradatelnost plynu si podle ní začínají uvědomovat i Němci, kteří patří mezi evropské lídry v přechodu na obnovitelné zdroje. „Němci mají hodně velkou víru, ale také vědí, že s vírou nenastartují auto a fabriky. Vědí, že ten výkon nedostanou tam, kde ho potřebují. Do průmyslového srdce Německa – do Bavorska,“ říká. Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

sinfin.digital