Tech Talk o energetice s Martinem Kubou: Plyn je dnes politické médium. Evropský Green Deal kvůli ruské válce významně kolabuje a je před námi nesmírná výzva. Jak ji zvládnout?

Jan Růžička, Lukáš Codr

Stisknete vypínač – světlo svítí, otočíte kohoutem – topení hřeje. Tak v podstatě několik desetiletí fungovala evropská energetika. Zkrátka tu byla, sloužila a nevěděli jste o ní. Začalo se to měnit s přijetím evropských plánů na přechod k tzv. čisté energetice. A pak přišel Putinův útok na Ukrajinu a ten náhle všechno zcela změnil. Hostem Tech Talku je Martin Kuba, exministr průmyslu za ODS, hejtman a předseda Asociace krajů a také podnikatel v oblasti obnovitelných zdrojů.

Martin Kuba připomíná jedno podstatné specifikum energetiky: je to běh na dlouhou trať, ve kterém hrajete se zdroji, které máte: „Energetika není něco, co můžete politicky změnit s jednou vládou, není pravicová nebo levicová.“ Jinými slovy je potřeba k ní přistupovat racionálně a s dlouhodobou vizí, protože co rozhodneme dnes, projeví se za dlouhé roky.

Série Tech Talk je o změnách, kterými prochází náš svět. Deset dílů, deset top technologií a disrupcí. Vždy jednou za měsíc na INFO.CZ.

I z toho důvodu představuje aktuální situace mimořádnou výzvu. Evropská unie ve svých plánech přechodu k obnovitelným zdrojům, známých jako Green Deal a Fit for 55, počítala s „přechodnými zdroji“, což byl vedle jádra i plyn. Po ruském útoku na Ukrajinu tato představa dostala tvrdou ránu. „Všechny ty plány velmi významně kolabují. Budeme se muset znovu zamyslet, a pokud chceme dodržet environmentální cíle, tak si musíme říct, že s plynem to asi nepůjde,“ konstatuje Kuba a dodává: „Není možné si představovat, že česká energetika bude fungovat na solárních panelech nebo na větru.“

  • V čem je tedy řešení?
  • Jak je specifická situace pro Českou republiku?
  • Jsou budoucností tzv. malé modulární reaktory?
  • Je energetika ještě čistě tržní prostředí?
  • A není léčba šokem, kterou zažíváme, nakonec lepší než sáhodlouhá bruselská jednání?

Podcast Tech Talk tentokrát moderují Jan Růžička a Lukáš Codr. Videoverzi rozhovoru najdete v přehravači níže. Protože patříte mezi předplatitele INFO.CZ, můžete si pořad přidat k soukromému odběru do aplikací Podcasty Google nebo Apple Podcasts. Podrobnosti se zobrazí po kliknutí na tlačítko v záhlaví článku.

sinfin.digital