Pokud nenaskočíme na vlak změny, která se ve světě odehrává, budeme mezi poraženými. Nároky na český byznys a politiku budou mnohonásobně větší, říkají Růžička a Codr v novém podcastu

Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Nejen Evropa, ale celý svět prochází technologickými změnami, které citelně urychlila pandemie covidu. I proto INFO.CZ ve spolupráci s The Wall Street Journal uvádí unikátní podcastovou sérii Tech Talk, která se pokusí pojmenovat 10 největších světových změn, v každém díle jednu. Podcast bude mít tři stálé moderátory, kterými jsou Jan Růžička žijící v Hong Kongu, Lukáš Codr žijící v Dublinu a šéfredaktor INFO.CZ Michal Půr.

„Pokud se nepodaří přijmout změnu, které se ve světě děje, bude to železná koule na noze české ekonomiky,“ říká Růžička, který je ředitelem vnějších vztahů skupiny Home Credit a zároveň expertem na fintech a transformaci zdravotnictví. Podle něj v dnešní době žádný „kantovský věčný mír“ neexistuje a střet velmocí je zpět. A to včetně technologií. „Nároky na český byznys, politiku a společnost budou o to vyšší, že v současném světě probíhá celá řada radikálních změn najednou,“ dodává.

Codr, který z Dublinu, šéfuje významnému developerovi počítačových her a dlouhé roky žil i v Číně, upozorňuje, že změny se v Asii a USA odehrávají mnohem rychleji než v Evropě. „Je složité žít delší dobu mimo Evropu a pak se vrátit. Proč? Protože zjistíte, že moderní technologie, na které jste byli jinde zvyklí, tady nejsou standard. Je to jako drbat se levou rukou za pravým uchem. Proto pokud Evropa nenaskočí na vlak změn, může se stát, že budeme ti poražení. Tohle se hodně týká i ČR,“ říká.

Tato epizoda je nultým dílem podcastu Tech Talk. Příště už se budeme věnovat první „disrupci“ – takzvané platformizaci světa. Jedním z příkladů takové platformizace může být například společnost Amazon. „Platforma Amazon začala jako knihkupectví. Dnes dávají více peněz do výzkumu ve zdravotnictví než většina farmaceutických firem. Zároveň masivně investují i do offlinu. Z obchodu s knihami se stal mamut, který se chystá disruptovat další a další oblasti ekonomiky,“ říká Růžička.

Druhý díl bude o umělé inteligenci, o internetu věcí, ale také o našich datech a o tom, zda je možné je ochránit. „Nezvládnutá kyberbezpečnost může skončit hromadou mrtvých lidí. Když teď probíhala vlna covidu v Irsku, tak došlo k sérii kybernetických útoků na místní zdravotnictví. Systémy uprostřed pandemie prostě zhasly a musely se znovu postavit od základů. Útoky na nemocnice nebo na páteřní infrastrukturu jsou přitom stále častější. Děsí mě, že tohle není větší téma,“ popisuje Codr.

Třetím dílem, bude energie a energetika. „Green Dealu neutečeme. Stejně tak neutečeme tomu, že geopolitika je naplno zpátky. Oboje je pak plně propojeno právě s energetikou, která nemůže nebýt tématem francouzského a českého předsednictví EU,“ říká Růžička. „Věci typu chytré sítě, domácí bateriové úložiště a domácí panely jsou budoucnost. Bavil jsem se s kolegy z USA a zhruba 80 procent z nich má solární panely a bateriové úložiště. U nás doma na to přitom pořád lidé koukají jako na sci-fi,“ dodává Codr.

Dalšími díly budou zdravotnictví 2.0, autonomní vozidla, logistika a mobilita, fintech a kryptoměny, metaverse, školství a postinformační společnost, budoucnost zemědělství a nanotechnologie spolu s materiály budoucnosti.

Každý díl bude rozdělen na dvě části. Nejprve se bude mluvit hodně o světě a půjdeme do hloubky tématu (data, vývoj, proč je to důležité, příklady…). V druhé části vždy pozveme českého hosta, který je esem v daném oboru. S ním budeme konkrétně řešit Česko a zda je pro nás daná technologická transformace hrozbou, nebo příležitostí.

Velká data a infografika

Každý díl Tech Talk bude vybavený i sadou dat, která zájemcům dají jasný přehled o tom, že slova účastníků podcastu nejsou postavená na vodě. Pro úvodní pilotní díl jsme si připravili jen několik strukturovaných poznámek a ochutnávku prvního dílu, jehož tématem bude platformizace světa.

 1. Technologické změny se zrychlují. Jde o přestavbu světa

 2. AI a automatizace kompletně promění trh práce

 3. Akceptace změn je nerovná

 4. Svět stárne

 5. Migrace bude více

 6. Nerovnost roste, společnost se polarizuje

 7. Globalizace je na ústupu. Střet velmocí je zpět

 8. Máme jen jednu planetu

Práce se změní díky AI a automatizaci. Mění se už dnes.

• Čeho bude méně? Bílých límečků, úředníků a bankéřů.

• Co bude potřeba? Řemeslo má zlaté dno.

• Bez čeho se neobejdeme? Sociální a emocionální dovednosti.

• Co bude klíč? Znalost technologií – od medicíny po real-estate.

Velká čísla

• Až 50 % veškeré naší práce bude v příštích 30 letech automatizováno

• 80 % světa bude do roku 2030 zasíťováno 5G

• 45krát se za posledních 10 let snížila cena genového sekvenování

• 10krát se v posledních 10 letech zvýšil počet patentů v oblasti materiálů

• 75 % světové spotřeby energie bude generováno z obnovitelných zdrojů

• Cena lithiových baterií za 30 let klesla o 97 %

• Cena elektromobilů do roku 2025 klesne 2,5krát

• 52 % největších firem světa za posledních 30 let skončilo. Nic nezůstává stejné.

I malí mohou zvítězit ve světě budoucnosti: Nejinovativnější ekonomiky roku 2021

 1. Švýcarsko

 2. Švédsko

 3. USA

 4. UK

 5. Jižní Korea

 6. Nizozemí

 7. Finsko

 8. Singapur

Zdroje dat: Nielsen, McKinsey, IRENA, IMF, Global Innovation Index

Další díly

Teď vnímáme vývoj léku proti rakovině jako svatý grál medicíny. Pokrok je revolucí, ale některé nádory stále vzdorují, říká Špíšek

Tech Talk
13. 12. 2022, 07:00  •  Michal Půr, Jan Růžička

V umělé inteligenci Evropa zaspala, regulacemi to nikdy nedožene. Část populace nezvládne AI konkurovat, říká Rosa

Tech Talk
17. 11. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Zdravotnictví budoucnosti nejsou bílé pláště, ale technologie. Kdy obor ovládnou, je jen otázka času

27. 07. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Potravinová bezpečnost jako klíčové téma dneška. Útok na Ukrajinu vše zhorší, svět se bude muset změnit

11. 05. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Tech Talk o energetice s Martinem Kubou: Plyn je dnes politické médium. Evropský Green Deal kvůli ruské válce významně kolabuje a je před námi nesmírná výzva. Jak ji zvládnout?

04. 04. 2022, 06:00  •  Jan Růžička, Lukáš Codr

Green Deal jako nová průmyslová revoluce. Trend nepřemůžeme, a pokud na něj nenaskočíme, skončíme brzy mezi poraženými. Tech Talk o energetice budoucnosti

07. 03. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Západní firmy musí pochopit, že se odehrává zásadní disrupce života v digitálním prostředí. Asijské platformy jsou jinde, namísto pasivní konzumace nutí zákazníka k aktivitě, popisuje Zábrodský z Rockaway

11. 02. 2022, 17:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Tech Talk 01: Platformizace mění svět před očima. Budeme ještě chodit do kamenných obchodů, nebo je internet definitivně zlikviduje? Jakou roli v tom hrají Apple a Tesla? A jak jsou na tom Češi ve srovnání se světem?

04. 02. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

sinfin.digital