V umělé inteligenci Evropa zaspala, regulacemi to nikdy nedožene. Část populace nezvládne AI konkurovat, říká Rosa

Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Audioverze

Umělá inteligence – dříve převážně téma sci-fi literatury a filmů, dnes již prakticky každodenní součást našich životů, která se každým dnem vyvíjí. Hostem nové epizody podcastu Tech Talk je zakladatel společnosti GoodAI Marek Rosa, specialista na výzkum a vývoj takzvané obecné umělé inteligence. Jakkoliv je vývoj odvětví překotný, Rosa otevřeně přiznává, že Evropa v něm zaspala. „Je to vidět třeba u samořídících aut. Chápu, že v Evropě je nechtějí neotestovaná jen tak povolit a vlastně i mě překvapuje přístup USA, kde to naopak vůbec neřeší a taková auta tam už dávno jezdí. Já osobně bych raději více riskoval a byl pro inovaci, než abych to brzdil. Někdo dokonce i řekl, že jsme pozadu v umělé inteligenci, ale budeme napřed v regulaci. A to je naprosto katastrofální a šílené prohlášení. Kde regulace nebudou, tam nás ještě více předběhnou a už to nikdy nedoženeme. Rozhodně ne regulacemi,“ varuje Rosa.

Rosa popisuje turbulentní svět umělé inteligence, kde ani on sám by ještě na jaře tohoto roku nečekal, že na jeho sklonku bude umělá inteligence schopna rychle vytvářet na požádání obrázky ve fotorealistické kvalitě a umět napodobovat i nespočet uměleckých stylů. „Tam už jsme ve stavu, kdy umělá inteligence předčila člověka, protože toto žádný umělec nedokáže,“ vysvětluje Rosa a zamýšlí se nad tím, zda umělá inteligence a její vývoj výhledově připraví lidi o práci a nahradí je. 

„Moje odpověď na to je, že v zásadě ano, ve výhledu několika dekád bude umělá inteligence natolik silnější, než dnes, že je to nevyhnutelné. Někteří lidé prostě už objektivně nebudou umět umělé inteligenci konkurovat,“ hodnotí situaci Rosa. „Pokud k tomu dojde postupně, budeme se na to umět připravit a nějak to zvládneme. Kdyby to ale bylo skokově, třeba během jediného roku nebo pár let, tak by to skutečně mohlo představovat velký celospolečenský problém,“ dodává.

Jakou roli hraje dnes umělá inteligence na sociálních sítích? Jaké právní výzvy s sebou přináší? Nastane technologická revoluce v oblasti umělé inteligence a jak moc se taková budoucnost bude lišit od sci-fi filmů? Poslechněte si nový Tech Talk!

sinfin.digital