V umělé inteligenci Evropa zaspala, regulacemi to nikdy nedožene. Část populace nezvládne AI konkurovat, říká Rosa

Umělá inteligence – dříve převážně téma sci-fi literatury a filmů, dnes již prakticky každodenní součást našich životů, která se každým dnem vyvíjí. Hostem nové epizody podcastu Tech Talk je zakladatel společnosti GoodAI Marek Rosa, specialista na výzkum a vývoj takzvané obecné umělé inteligence. Jakkoliv je vývoj odvětví překotný, Rosa otevřeně přiznává, že Evropa v něm zaspala. „Je to vidět třeba u samořídících aut. Chápu, že v Evropě je nechtějí neotestovaná jen tak povolit a vlastně i mě překvapuje přístup USA, kde to naopak vůbec neřeší a taková auta tam už dávno jezdí. Já osobně bych raději více riskoval a byl pro inovaci, než abych to brzdil. Někdo dokonce i řekl, že jsme pozadu v umělé inteligenci, ale budeme napřed v regulaci. A to je naprosto katastrofální a šílené prohlášení. Kde regulace nebudou, tam nás ještě více předběhnou a už to nikdy nedoženeme. Rozhodně ne regulacemi,“ varuje Rosa.

Rosa popisuje turbulentní svět umělé inteligence, kde ani on sám by ještě na jaře tohoto roku nečekal, že na jeho sklonku bude umělá inteligence schopna rychle vytvářet na požádání obrázky ve fotorealistické kvalitě a umět napodobovat i nespočet uměleckých stylů. „Tam už jsme ve stavu, kdy umělá inteligence předčila člověka, protože toto žádný umělec nedokáže,“ vysvětluje Rosa a zamýšlí se nad tím, zda umělá inteligence a její vývoj výhledově připraví lidi o práci a nahradí je. 

„Moje odpověď na to je, že v zásadě ano, ve výhledu několika dekád bude umělá inteligence natolik silnější, než dnes, že je to nevyhnutelné. Někteří lidé prostě už objektivně nebudou umět umělé inteligenci konkurovat,“ hodnotí situaci Rosa. „Pokud k tomu dojde postupně, budeme se na to umět připravit a nějak to zvládneme. Kdyby to ale bylo skokově, třeba během jediného roku nebo pár let, tak by to skutečně mohlo představovat velký celospolečenský problém,“ dodává.

Jakou roli hraje dnes umělá inteligence na sociálních sítích? Jaké právní výzvy s sebou přináší? Nastane technologická revoluce v oblasti umělé inteligence a jak moc se taková budoucnost bude lišit od sci-fi filmů? Poslechněte si nový Tech Talk!

Další díly

Teď vnímáme vývoj léku proti rakovině jako svatý grál medicíny. Pokrok je revolucí, ale některé nádory stále vzdorují, říká Špíšek

Tech Talk
13. 12. 2022, 07:00  •  Michal Půr, Jan Růžička

Zdravotnictví budoucnosti nejsou bílé pláště, ale technologie. Kdy obor ovládnou, je jen otázka času

27. 07. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Potravinová bezpečnost jako klíčové téma dneška. Útok na Ukrajinu vše zhorší, svět se bude muset změnit

11. 05. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Tech Talk o energetice s Martinem Kubou: Plyn je dnes politické médium. Evropský Green Deal kvůli ruské válce významně kolabuje a je před námi nesmírná výzva. Jak ji zvládnout?

04. 04. 2022, 06:00  •  Jan Růžička, Lukáš Codr

Green Deal jako nová průmyslová revoluce. Trend nepřemůžeme, a pokud na něj nenaskočíme, skončíme brzy mezi poraženými. Tech Talk o energetice budoucnosti

07. 03. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Západní firmy musí pochopit, že se odehrává zásadní disrupce života v digitálním prostředí. Asijské platformy jsou jinde, namísto pasivní konzumace nutí zákazníka k aktivitě, popisuje Zábrodský z Rockaway

11. 02. 2022, 17:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Tech Talk 01: Platformizace mění svět před očima. Budeme ještě chodit do kamenných obchodů, nebo je internet definitivně zlikviduje? Jakou roli v tom hrají Apple a Tesla? A jak jsou na tom Češi ve srovnání se světem?

04. 02. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Pokud nenaskočíme na vlak změny, která se ve světě odehrává, budeme mezi poraženými. Nároky na český byznys a politiku budou mnohonásobně větší, říkají Růžička a Codr v novém podcastu

06. 01. 2022, 13:31  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

sinfin.digital