Fiala by měl provést rekonstrukci vlády. Odvážný krok by přebil všechny kauzy, říká Topolánek

Michal Půr, Mirek Topolánek

Audioverze

Petr Fiala to nemá jednoduché. Doma problémů nad hlavu a do toho začíná české předsednictví, které podle Mirka Topolánka bude vyčerpávající. Úspěchem prý bude už jen to, že ho Fialova vláda přežije a případně u toho ještě něco vyjedná. Jak by si Fiala mohl ulehčit situaci? Topolánek v nové epizodě Topol Show přichází s poměrně radikálním návrhem – částečnou rekonstrukcí vlády a požádáním poslanecké sněmovny o novou důvěru. „Byl by to silový a docela brutální krok, který Fiala určitě neudělá. Ale dal by mu možnost totálně překrýt všechny současné kauzy a nekauzy,“ vysvětluje Topolánek. „Šel by do velkého rizika, ale nepochybně by díky tomu přežil další jaro, což teď v té současné erozi není úplně jisté. Byl bych docela rád, kdyby to udělal,“ dodává.

Topolánkův návrh sice může znít poněkud sebevražedně, ale podle bývalého premiéra by se Fiala nemusel bát nezdaru při hlasování o důvěře rekonstruovaného kabinetu. „Vždyť všechny ty strany pětikoalice s výjimkou ODS se motají kolem pětiprocentní hranice. Kdo z nich by šel do předčasných voleb?“ komentuje situaci Topolánek.

Fiala by podle něj navíc mohl aktualizovat programové prohlášení vlády. „Měl by lidem říct, že 24. února se totálně změnil svět a programové prohlášení z prosince je cár papíru. Co v něm je, splnit nejde – řešíme věci, které v něm nejsou a ani být nemohly. S novým prohlášením by vlastně požádal o nový mandát, protože ten starý kvůli válce nelze naplnit. Vymazal by tím opozici, překryl problémy, a dokonce by i umlčel média, která by mu jinak předhazovala, proč neplní prosincové sliby,“ uzavírá Topolánek.

V čem je podle Mirka Topolánka současné české předsednictví podobné tomu před 13 lety za jeho vlády? Máme se před létem bát covidu? A kdo je podle něj nejméně důvěryhodný investigativní novinář v Česku? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital