Po vládě chci jediné – přežít tuto zimu. Bez dohody s Němci to nepůjde, česká cesta je cesta smrti, říká Topolánek

Michal Půr, Mirek Topolánek

Audioverze

Energetická krize nepolevuje. Stále stoupající ceny energií byly leitmotivem jak sněmovního hlasování o nedůvěře vládě, tak demonstrace na Václavském náměstí. Jakkoliv první událost byla spíše k neúspěchu předem odsouzenou „žvanírnou“ Andreje Babiše a jeho stranických kolegů a druhá reálně nepřicházela s žádnými řešeními a spíše se jen snažila zoufalé lidi utáhnout na vařenou nudli, podle Mirka Topolánka se již musí něco stát, jinak riskujeme přepsání evropské politické mapy. „Žádné rychlé řešení neexistuje. Minimálně ne bez dohody s Německem. Představa, že si tu uděláme nějaké vlastní řešení à la Čechy Čechům, je zcela nemožná,“ říká Topolánek v nové epizodě Topol Show. „Přál bych si celoevropské řešení, ale budu rád i za to česko-německé. Česká cesta je cesta smrti,“ dodává.

Topolánek upozorňuje i na skutečnost, že v současné situaci jak vláda česká, tak vlády ostatních členských států EU, tak vedení Unie samotné, neřeší příčinu, ale jen následky. „Vinit z toho všeho současnou vládu je dost nefér, ona za to nemůže. Mohou za to vlády předchozí a hlavně celá ta šílená zelená energetická revoluce. Není to ani tak, že by za to mohl jen Putin, on sice brutálně zneužil situace, ale my jsme mu to umožnili. Jestli říkáme, že současná vláda je špatná, pak bychom si měli uvědomit i to, že oproti alternativám, které máme, je vlastně výborná,“ vysvětluje Topolánek.

„Od vlády chci jediné – přežít tuto zimu. Ono totiž už nejde ani tak o vládu, jako o systém. Hraje se o to, jaký charakter bude mít demokracie poté, co současná situace pomine,“ říká Topolánek s tím, že lidé v zoufalé situaci by se neměli upínat na jednoduše se tvářící řešení, protože ta nejen že nefungují, ale objektivně ani fungovat nemohou. „To, co padalo za návrhy na té sobotní demonstraci, to nemůže fungovat ani kdybychom se fakt stali satelitem Ruska, jak by si někteří tamní řečníci přáli. Ono obecně co tam zaznívalo, to se ti lidé museli zbláznit! Oni si neuvědomují, že i kdyby do Moskvy vyrazili něco vyjednávat, tak by tam vůbec nikoho nezajímali a vůbec nikdo by se s nimi nebavil?“ uzavírá Topolánek.

Co podle Mirka Topolánka přinesla návštěva německého kancléře Scholze v Praze? Jak hodnotí zesnulého Michaila Gorbačova? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital