Podnikání a alkohol: Benešová zprostila soudce Veselého a soudkyni Lehkou dočasně funkce

Petr Dimun

Eva Paseková

ČESKÁ JUSTICE | Soudce Okresního soudu v Mělníku Jan Veselý byl dočasně zproštěn funkce soudce. Ke kroku přistoupila ministryně spravedlnosti Marie Benešová, potvrdil informace České justice mluvčí resortu Vladimír Řepka. „Důvodem jsou podané dvě kárné žaloby, kde je navrženo odvolání z funkce soudce,“ reagoval Řepka a připomněl, že podané jsou na Veselého celkem tři, ale jen ve dvou je navrženo odejmutí taláru. Zproštění platí do rozhodnutí o kárné žalobě na Veselého, kterou Nejvyšší správní soud (NSS) projedná 10. září. O talár i funkci místopředsedkyně soudu dočasně přišla i Markéta Lehká z ústeckého krajského soudu.

Zproštění z funkce platí u obou podle Řepky od soboty 29. srpna. Soudci mají možnost podat námitku respektive rozklad proti rozhodnutí ministryně, ale to na dočasném odejmutí taláru nic nemění. Lehká nemůže soudit až do doby skončení trestního řízení.

Soudkyni policejní hlídka loni v prosinci při dechové zkoušce naměřila 1,8 promile. Podrobit se krevnímu testu nechtěla. U soudu minulý týden uvedla, že měla bromhexin a následně si stříkla stopangin. Znalec obžaloby ale zcela vyloučil, že by naměřené hodnoty byly způsobeny uvedenými léky. Soudkyni hrozí až dva roky vězení.

Bývalého předsedu mělnického soudu Veselého pohnal před kárný senát jeho nástupce ve funkci Oldřich Kajzr, a to hned nadvakrát. Obě kárné žaloby projedná kárný senát v čele se soudkyní Miluší Doškovou v jeden den. Kárné řízení se soudcem Veselým bude mimořádně zajímavý z pohledu kárné judikatury.

sinfin.digital