Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Berlín vyhlásil válku arabským klanům. Policie jim zabavuje auta i domy, možná přijdou i o děti

Berlín vyhlásil válku arabským klanům. Policie jim zabavuje auta i domy, možná přijdou i o děti

Vedení německého hlavního města došla trpělivost s činností zhruba 12 arabských rodin, jejichž členové podle policistů terorizují okolí, vybírají výpalné, přepadávají nebo organizují prostituci. V boji proti praktikám těchto mafií začaly úřady i policisté využívat nový zákon, umožňující zabavování majetku i bez přičinění soudu.

Německo se při přijetí tohoto zákona loni inspirovalo v Itálii. Po jejím vzoru přijal parlament změnu zákona, která v určitých případech umožňuje předběžně zabavit  majetek lidem podezřelým z trestné činnosti. A to až do chvíle, kdy o vině či nevině rozhodne soud.

Už v létě berlínská policie po rozsáhlé razii mezi arabskými mafiány zabavila celkem 77 nemovitostí v hodnotě 10 milionů eur (260 milionů korun), k tomu přidala i peníze, drahá auta a další cennosti. A ve snaze bojovat proti klanům formou zabavování jejich nelegálně nabytého majetku pokračuje i nadále.

„Nyní se ukáže, zda nám změny v zákoně skutečně pomohou k odhalení a potrestání machinací arabských klanů. A zda je zasáhly tam, kde jim opravdu ubližují, tedy v oblasti peněz,“ prohlásil podle deníku B.Z Berlin berlínský vrchní státní zástupce Jörg Raupach.

Některé arabské rodinné klany představují v Berlíně, ale i v některých jiných německých městech, například v Brémách, vážný bezpečnostní problém. Vytlačily totiž jiné kriminální skupiny a staly se v místním podsvětí dominantními hráči. Ovládly trh s prostitucí, drogami, vydíráním i takzvanou „ochranou“ některých restaurací a dalších podniků. Arabské klany údajně vynikají brutalitou i dokonalou organizací, založenou podobně jako italská mafie na rodinných vazbách. A jde z nich strach.

Když byl v srpnu osmi ranami z pistole zastřelen v berlínské čtvrti Neukölln Nidal R., šestatřicetiletý člen jednoho z místních arabských klanů, přišlo na začátku září na jeho pohřeb 2000 příbuzných, známých a přátel. Z toho prakticky žádné ženy, jenom muži.

Tisíce berlínských Arabů přišly dát poslední sbohem „kriminálníkovi“, který, jak píše třeba německý list Der Tagesspiegel, strávil půl života ve vězení a svůj první trestný čin spáchal v deseti letech. Přesto ho mnozí berlínští Arabové považují za hrdinu. Když se policie rozhodla odstranit Nidalovu podobiznu, kterou někdo v nadživotní velikosti po pohřbu „nasprejoval“ na zeď domu, museli mít najatí malíři silnou policejní ochranu.

Podle berlínské policejní prezidentky Barbary Slowikové operuje v Berlíně nejméně 12 arabských klanů, které mají na svědomí zhruba čtvrtinu organizované kriminality ve městě. Jen ve čtvrti Neukölln mají tyto klany údajně až 1000 členů. A vedle loupeží, přepadení a nelegálního obchodu bojují tvrdě i mezi sebou.

Některé případy střelby na ulicích, v barech nebo restauracích podle německých médií připomínají scény ze starých mafiánských filmů. Ve čtvrti Neukölln prakticky neuplyne víkend, aby v rámci konkurenční války „arabských mafiánů“ nebyla zničena, zapálena nebo vyrabována nějaká restaurace nebo bar.

Brutalita arabských gangů donutila k akci i politiky. Kromě už přijatého zákona umožňujícího zabavování majetku mafiánům se chystají další opatření. Vládní koalice to nazývá jako „balíček pro právní stát“. V jeho rámci by měla policie mimo jiné provádět častější razie mezi klany a pokusit se o jejich infiltraci.

„Boj proti mafiánským klanům musí být veden velmi tvrdě. Ničí důvěru ve vládu práva a podkopávají státní struktury tím, že žijí v jakési paralelní kriminální společnosti,“ uvedl už letos na jaře v deníku Die Welt mluvčí poslanecké frakce CDU/CSU Stephan Mayer.

Policie se přitom skutečně snaží klanům přinejmenším znepříjemnit život. Kromě už zmiňovaného zabírání majetku pozatýkala řadu členů velkých arabských rodin v Berlíně a zabavila velké množství zbraní a drog.

Některým berlínským radním to ale nestačí a vzhledem k vážnosti situace navrhují i některá, na první pohled velmi radikální opatření. Patří mezi ně i návrh na odnímání dětí. Radní pro pro mládež ve čtvrti Neukölln Falko Liecke (CDU) přišel s návrhem, aby stát přijal zákon umožňující dočasné odebrání dítěte z rodiny, která se pohybuje v nebezpečném kriminálním prostředí.

Jako argument uvedl případ dvou bratrů ve věku 9 a 14 let, členů jednoho z místních arabských klanů, kteří už jsou přes svůj nízký věk protřelými kriminálníky. „Museli by být minimálně na jeden rok odebráni jejich rodině, aby existovala šance, že se v životě vydají jinou než kriminální cestou,“ uvedl Liecke. Otcům takových dětí by pak stát měl podle Lieckeho zabavit „porsche, nemovitosti, drahý nábytek, hodinky Rolex a další podobné věci“.

Mnoho členů arabských mafiánských klanů v Berlíně, Brémách nebo Essenu žije ze sociálních dávek a přitom disponuje majetkem za miliony eur. „Tyto kriminální živly považují Německo za kořistní společnost a státní podporu za základní plat,“ řekl v rozhovoru s německým magazínem Cicero německý politolog a specialista na islámskou a arabskou kulturu Ralf Ghadban.

Podle devětašedesátiletého Ghadbana, který se narodil v Libanonu, tvoří základ arabských mafiánských klanů nikoliv současní uprchlíci, ale Palestinci, Libanonci či Kurdové, kteří většinou přišli do Německa už v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. A to ve většině případů nikoliv na západ, ale na východ do tehdejší Německé demokratické republiky. Ta jako další „socialistické země“ udržovala úzké vazby například s Organizací pro osvobození Palestiny.

Ghadban je autorem knihy „Arabské klany. Podceňované nebezpečí“, v níž popisuje, jak se Arabové do Berlína vlastně dostali a co vedlo k tomu, že nakonec ovládli místní podsvětí. Německý politolog přitom tvrdí, že vedení klanů často verbuje do svých řad i nově příchozí běžence, což může do budoucna v Německu představovat obrovský problém.

I vedení policie však varuje před vyvolávání xenofobních nálad a nenávisti vůči všem Arabům nebo nově příchozím z arabských zemí. Jen v Berlíně žije podle kvalifikovaných odhadů 140 000 Arabů, kteří v naprosté, drtivé většině nejsou členy žádných kriminálních struktur. S tím souhlasí i Ralf Ghadban.

„Na druhou stranu od devadesátých let minulého století produkují arabské klany nejvyšší míru kriminality v Německu. Místo toho, aby se integrovaly, rozšiřovaly své velké rodiny. A politika na to vůbec vůbec nereagovala,“ uvedl Ghadban pro magazín Cicero.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1