Články odjinud

Berlín vyhlásil válku arabským klanům. Policie jim zabavuje auta i domy, možná přijdou i o děti

Berlín vyhlásil válku arabským klanům. Policie jim zabavuje auta i domy, možná přijdou i o děti

Vedení německého hlavního města došla trpělivost s činností zhruba 12 arabských rodin, jejichž členové podle policistů terorizují okolí, vybírají výpalné, přepadávají nebo organizují prostituci. V boji proti praktikám těchto mafií začaly úřady i policisté využívat nový zákon, umožňující zabavování majetku i bez přičinění soudu.

Německo se při přijetí tohoto zákona loni inspirovalo v Itálii. Po jejím vzoru přijal parlament změnu zákona, která v určitých případech umožňuje předběžně zabavit  majetek lidem podezřelým z trestné činnosti. A to až do chvíle, kdy o vině či nevině rozhodne soud.

Už v létě berlínská policie po rozsáhlé razii mezi arabskými mafiány zabavila celkem 77 nemovitostí v hodnotě 10 milionů eur (260 milionů korun), k tomu přidala i peníze, drahá auta a další cennosti. A ve snaze bojovat proti klanům formou zabavování jejich nelegálně nabytého majetku pokračuje i nadále.

„Nyní se ukáže, zda nám změny v zákoně skutečně pomohou k odhalení a potrestání machinací arabských klanů. A zda je zasáhly tam, kde jim opravdu ubližují, tedy v oblasti peněz,“ prohlásil podle deníku B.Z Berlin berlínský vrchní státní zástupce Jörg Raupach.

Některé arabské rodinné klany představují v Berlíně, ale i v některých jiných německých městech, například v Brémách, vážný bezpečnostní problém. Vytlačily totiž jiné kriminální skupiny a staly se v místním podsvětí dominantními hráči. Ovládly trh s prostitucí, drogami, vydíráním i takzvanou „ochranou“ některých restaurací a dalších podniků. Arabské klany údajně vynikají brutalitou i dokonalou organizací, založenou podobně jako italská mafie na rodinných vazbách. A jde z nich strach.

Když byl v srpnu osmi ranami z pistole zastřelen v berlínské čtvrti Neukölln Nidal R., šestatřicetiletý člen jednoho z místních arabských klanů, přišlo na začátku září na jeho pohřeb 2000 příbuzných, známých a přátel. Z toho prakticky žádné ženy, jenom muži.

Tisíce berlínských Arabů přišly dát poslední sbohem „kriminálníkovi“, který, jak píše třeba německý list Der Tagesspiegel, strávil půl života ve vězení a svůj první trestný čin spáchal v deseti letech. Přesto ho mnozí berlínští Arabové považují za hrdinu. Když se policie rozhodla odstranit Nidalovu podobiznu, kterou někdo v nadživotní velikosti po pohřbu „nasprejoval“ na zeď domu, museli mít najatí malíři silnou policejní ochranu.

Podle berlínské policejní prezidentky Barbary Slowikové operuje v Berlíně nejméně 12 arabských klanů, které mají na svědomí zhruba čtvrtinu organizované kriminality ve městě. Jen ve čtvrti Neukölln mají tyto klany údajně až 1000 členů. A vedle loupeží, přepadení a nelegálního obchodu bojují tvrdě i mezi sebou.

Některé případy střelby na ulicích, v barech nebo restauracích podle německých médií připomínají scény ze starých mafiánských filmů. Ve čtvrti Neukölln prakticky neuplyne víkend, aby v rámci konkurenční války „arabských mafiánů“ nebyla zničena, zapálena nebo vyrabována nějaká restaurace nebo bar.

Brutalita arabských gangů donutila k akci i politiky. Kromě už přijatého zákona umožňujícího zabavování majetku mafiánům se chystají další opatření. Vládní koalice to nazývá jako „balíček pro právní stát“. V jeho rámci by měla policie mimo jiné provádět častější razie mezi klany a pokusit se o jejich infiltraci.

„Boj proti mafiánským klanům musí být veden velmi tvrdě. Ničí důvěru ve vládu práva a podkopávají státní struktury tím, že žijí v jakési paralelní kriminální společnosti,“ uvedl už letos na jaře v deníku Die Welt mluvčí poslanecké frakce CDU/CSU Stephan Mayer.

Policie se přitom skutečně snaží klanům přinejmenším znepříjemnit život. Kromě už zmiňovaného zabírání majetku pozatýkala řadu členů velkých arabských rodin v Berlíně a zabavila velké množství zbraní a drog.

Některým berlínským radním to ale nestačí a vzhledem k vážnosti situace navrhují i některá, na první pohled velmi radikální opatření. Patří mezi ně i návrh na odnímání dětí. Radní pro pro mládež ve čtvrti Neukölln Falko Liecke (CDU) přišel s návrhem, aby stát přijal zákon umožňující dočasné odebrání dítěte z rodiny, která se pohybuje v nebezpečném kriminálním prostředí.

Jako argument uvedl případ dvou bratrů ve věku 9 a 14 let, členů jednoho z místních arabských klanů, kteří už jsou přes svůj nízký věk protřelými kriminálníky. „Museli by být minimálně na jeden rok odebráni jejich rodině, aby existovala šance, že se v životě vydají jinou než kriminální cestou,“ uvedl Liecke. Otcům takových dětí by pak stát měl podle Lieckeho zabavit „porsche, nemovitosti, drahý nábytek, hodinky Rolex a další podobné věci“.

Mnoho členů arabských mafiánských klanů v Berlíně, Brémách nebo Essenu žije ze sociálních dávek a přitom disponuje majetkem za miliony eur. „Tyto kriminální živly považují Německo za kořistní společnost a státní podporu za základní plat,“ řekl v rozhovoru s německým magazínem Cicero německý politolog a specialista na islámskou a arabskou kulturu Ralf Ghadban.

Podle devětašedesátiletého Ghadbana, který se narodil v Libanonu, tvoří základ arabských mafiánských klanů nikoliv současní uprchlíci, ale Palestinci, Libanonci či Kurdové, kteří většinou přišli do Německa už v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. A to ve většině případů nikoliv na západ, ale na východ do tehdejší Německé demokratické republiky. Ta jako další „socialistické země“ udržovala úzké vazby například s Organizací pro osvobození Palestiny.

Ghadban je autorem knihy „Arabské klany. Podceňované nebezpečí“, v níž popisuje, jak se Arabové do Berlína vlastně dostali a co vedlo k tomu, že nakonec ovládli místní podsvětí. Německý politolog přitom tvrdí, že vedení klanů často verbuje do svých řad i nově příchozí běžence, což může do budoucna v Německu představovat obrovský problém.

I vedení policie však varuje před vyvolávání xenofobních nálad a nenávisti vůči všem Arabům nebo nově příchozím z arabských zemí. Jen v Berlíně žije podle kvalifikovaných odhadů 140 000 Arabů, kteří v naprosté, drtivé většině nejsou členy žádných kriminálních struktur. S tím souhlasí i Ralf Ghadban.

„Na druhou stranu od devadesátých let minulého století produkují arabské klany nejvyšší míru kriminality v Německu. Místo toho, aby se integrovaly, rozšiřovaly své velké rodiny. A politika na to vůbec vůbec nereagovala,“ uvedl Ghadban pro magazín Cicero.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818