Černobylská zóna smrti. Tajuplné okolí elektrárny je 31 let po nejhorší havárii stále nebezpečné | info.cz

Články odjinud

Černobylská zóna smrti. Tajuplné okolí elektrárny je 31 let po nejhorší havárii stále nebezpečné

Před jednatřiceti lety, 26. dubna 1986 přesně v 01:23 místního času, explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny, jehož výkon dosahoval jednoho milionu kWh. K výbuchu došlo podle oficiální zprávy 30 sekund po odstavení reaktoru v době zkoušek nouzového fungování turbín. Příčinou katastrofy byla zřejmě chyba personálu, který se pravděpodobně dopustil hrubého porušení bezpečnostních pravidel. Podle ukrajinských médií ale mnozí odborníci zároveň soudí, že podíl na neštěstí měla i chybná konstrukce sovětského reaktoru, o jehož nedostatcích nebyla obsluha informována. Připomeňte si tragédii na dobových i nových snímcích.

Kromě bezprostředního okolí elektrárny bylo explozí silně postiženo i sousední Bělorusko, které zasáhlo 70 procent radioaktivního spadu, jenž z elektrárny unikl. Mnoho z těch, kdo zasahovali přímo v oblasti u elektrárny, ani netušilo, do jak nebezpečného prostředí byli vysláni.

Podle dobových dokumentů se do odstraňování následků exploze zapojilo i na 11 000 běloruských vojáků a policistů. V oblastech se zvýšenou radioaktivitou ještě dnes žije přes 1,1 milionu Bělorusů, což je 12 procent běloruské populace.

Na počtu obětí černobylské havárie z dubna 1986 se odborníci dodnes neshodují. Bezprostředně po explozi reaktoru, který leží severně od Kyjeva, zahynulo několik desítek lidí. Celkové počty obětí se pohybují od jednotek tisíc až po téměř 170 000 mrtvých v závislosti na tom, kdo všechno je za oběť považovaný.

Zpráva takzvaného Černobylského fóra z roku 2005 hovoří asi o 4000 obětech. Úřední ukrajinské zdroje ale tvrdí, že v důsledku katastrofy zahynulo 167 653 lidí, z nichž se 2929 bezprostředně účastnilo likvidace následků ve zničeném provozu. Velitel černobylských záchranářů Leonid Těljatnikov zemřel v roce 2004 ve věku 54 let.

Radioaktivitou byly postiženy zejména spodní vody, jež experti označují za „fakticky tekutý radioaktivní odpad“. Zamoření povrchových vod převyšuje normu zhruba padesátkrát. Radioaktivní stroncium 90 přestane být aktivní v roce 2214, cesium 127 v roce 2314. Izotop plutonia 239, který je podle odborníků hlavním zdrojem černobylského zamoření, přestane působit za 24 000 let. Výroba elektřiny v nepoškozených blocích elektrárny skončila až v roce 2000. Zamořeno bylo území, v němž celkem žilo 2,5 milionu obyvatel.

Kolem místa tragédie vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna, v níž podle ukrajinských médií navzdory zákazu žije odhadem několik stovek lidí, z nich zhruba 80 přímo v Černobylu. Do oblasti se navíc vydávají turisté, hlavně cizinci. V tamních lesích je divoká zvěř, kromě vlků, zubrů, lišek, kanců a dravých ptáků žijí v Černobylu i koně Převalského, předkové dnešních zdomácnělých koní. Do ochranné zóny byli pokusně vypuštěni v roce 1998. Rozmanitost živočišných druhů se zřejmě s ohledem na absenci lidské činnosti zvýšila.

V zakázané zóně má vzniknout biosférická rezervace. Dekret o jejím zřízení před dvěma lety podepsal prezident Petro Porošenko. Rezervace má mít rozlohu 227 000 hektarů a celá se nachází v oblasti povinného vysídlení. Cílem je podle ukrajinských zákonodárců stabilizace přírodních poměrů v oblasti, rehabilitace postižených míst a koordinace mezinárodního výzkumu. Ten se má týkat zkoumání vlivu ionizujícího záření na ekosystémy a na živé organismy. V platnost v roce 2016 vstoupila i právní úprava, která stanoví pravidla využívání půdy, stavby sídel a ochrany prostředí. Samotný areál jaderné elektrárny součástí přírodní rezervace není.

Loni v listopadu byl po čtyřech letech příprav nad havarovaný čtvrtý energoblok přesunut nový obří kryt, sestavený v nezamořené zóně 327 metrů od reaktoru. Gigantická konstrukce o váze přes 36 000 tun, dlouhá 165 metrů a vysoká 110 metrů se nad trosky jaderného reaktoru přesouvala čtyři dny. Nová konstrukce stála 1,5 miliardy eur (přes 40 miliard korun) a má mít životnost sto let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud