KLDR vyrobí každých šest týdnů jadernou bombu. Tisíce balistických raket děsí svět

luš

25. 04. 2017 • 18:23

Severokorejský jaderný arzenál se stává stále větší světovou hrozbou, kterou je třeba konečně vyřešit, pronesl v pondělí na zasedání Rady bezpečnosti OSN americký prezident Donald Trump. O tom, že se nejednalo o planá varování, potvrzují i odborníci. Podle nich se KLDR zdokonaluje rychleji, než se čekalo. Údajně dokáže vyrobit jadernou bombu každých šest nebo sedm týdnů a je jen otázkou několika let, než jí zvládne odpálit až do USA. 

„Naučili se hodně,“ potvrdil v rozhovoru pro deník New York Times Siegfried S. Hecker, profesor ze Stanfordu, který mezi lety 1986 a 1997 vedl laboratoř v Los Alamos, známou jako rodiště atomové bomby, a který několikrát navštívil severokorejská zařízení na výrobu jaderného arzenálu.  

Ačkoliv už několik let žádný z nich nedostal možnost naživo posoudit kvalitu a míru pokroku severokorejského jaderného programu, experti odhadují, že KLDR má ve svém arzenálu zhruba 1000 balistických raket v osmi variantách. Podle informací amerických tajných služeb je zatím režim schopný úspěšně odpálit maximálně střely s doletem na krátkou a střední vzdálenost, které ohrožují bezprostřední okolí jako je Jižní Korea a Japonsko, v nichž mají Američané rozmístěné tisíce svých vojáků.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se však netají mnohem ambicióznějšími cíli, rád by jednoho dne zasáhl přímo Spojené státy. Zatím se mu to sice povedlo maximálně na propagandistickém videu, kterým se pochlubil na veřejnosti před několika dny, odborníci však i s ohledem na rychlost, s jakou KLDR zdokonaluje svůj arzenál, nevylučují, že se mu to jednoho dne povede.

K naplnění diktátorova snu však odborníci v KLDR musí při sestavování balistických raket mezikontinentálního dosahu, které jsou schopné donést jadernou bombu až na území Spojených států, překonat hned několik překážek. Podle Heckera musí být jejich zbraně „menší, lehčí a schopné překonat obtíže v tlacích a teplotách“ při opětovném vstupu do atmosféry. Většina odhadů dle deníku předpokládá, že KLDR tyto překážky překoná zhruba za čtyři až pět let.  

Deník New York Times jedním dechem dodává, že totéž řada odborníků říkala před čtyřmi nebo pěti lety. Na druhou stranu, KLDR dalece překonala očekávání, která do ní experti vkládali v padesátých letech minulého století, když sovětští vědci začali své severokorejské protějšky učit know-how výroby atomové zbraně. První úspěšný jaderný test KLDR provedla v roce 2006. Doposud jich celkem uskutečnila pět, poslední a doposud nejsilnější v září 2016.

Stále více se hovoří o tom, že KLDR se chystá uskutečnit další jaderný test, který by svojí silou dalece překonal všechny dosavadní odpaly. The New York Times s odvoláním na satelitní snímky, které analyzovali američtí experti z vojenských laboratoří v Los Alamos, přišel před dvěma týdny s informací, že KLDR může pokusně odpálit nálož o síle až 282 kilotun, tedy zhruba dvacetinásobně silnější, než byla bomba svržená v roce 1945 na japonskou Hirošimu. Stále více odborníků navíc dle deníku upozorňuje, že se Severní Korea dostala na takovou úroveň, že může vyrobit jadernou bombu každých šest nebo sedm týdnů.

Usilovně také pracuje na výrobě vodíkové bomby, která má ještě mnohem ničivější účinky. Nedávné zjištění navíc ukazuje, že v tom už slaví dílčí úspěchy. Vyšetřovatelé OSN údajně objevili důkazy o tom, že severokorejská zařízení úspěšně vyprodukovala lithium 6, jednu z přísad potřebnou k výrobě termonukleárního paliva. Podle Gregoryho S. Jonese z prestižní americké výzkumné instituce RAND Corporation už Severní Korea nejspíše část termonukleárního paliva použila při jaderných testech, které provedla v loňském roce, o čemž má svědčit rostoucí síla výbuchů.

V Bílém domě si nebezpečí plynoucí z neustále se zdokonalujícího arzenálu KLDR uvědomují. Proto také americký prezident Donald Trump volá po nových sankcích vůči Severní Koreji, které by společně s vojenským tlakem mohly severokorejský režim přinutit ke zmražení jaderného programu. Z Trumpova týmu pro národní bezpečnost také dle New York Times zaznívá, že USA chtějí nakonec dotlačit KLDR k tomu, aby se vzdala všech svých zbraní. Experti však upozorňují, že taková představa je nereálná, protože Kim Čong-un by si určitě ponechal určitou část arzenálu, aby si zajistil přežití.

Rostoucí tlak americké administrativy na „řešení tohoto problému“ ale nijak neřeší možnost nějaké nehody či špatného odhadu, který zapříčiní jaderný výbuch nebo nějakou jinou katastrofu. „Jsem přesvědčen, že jsme v krizi,“ chmurně uzavírá Hecker. 

 

SDÍLET