Islámský stát vstává z popela. Našel nové zdroje financování, vydírá a pere peníze v zahraničí | info.cz

Články odjinud

Islámský stát vstává z popela. Našel nové zdroje financování, vydírá a pere peníze v zahraničí

Navzdory ztrátě většiny území se bojovníci takzvaného Islámského státu nevzdávají. Jen změnili taktiku a způsob financování. Zatímco dříve těžili z dobytých lokalit v Iráku a Sýrii miliardy dolarů, nyní si musí vystačit se skromnějšími rozpočty. I tak se snaží nadechnout k odvetě.

Rozpočty islamistů závisely na produkci teritorií v jejich držení. Z Iráku a Sýrie Islámský stát takto získal miliardy dolarů nejen vydíráním a krádežemi, ale také z daní a prodejem ropy. Nyní jsou jeho možnosti značně omezené. O většinu území přišel po vojenských porážkách. „Ale skupina dokázala, že je schopná vydělávat peníze i bez kontrolování center s velkou populací,“ upozorňuje v komentáři v listu Foreign Policy politolog z Mezinárodního protiteroristického centra v Haagu Colin Clarke.

Bez přístupu na bývalá území přišel Islámský stát o řadu z těchto příjmů a musel výrazně seškrtat své rozpočty. V tíživé situaci pomohly právě vojenské porážky – rázem nemusel řešit platby úředníkům, náklady na zdravotní péči nebo školství a zmizela mu i povinnost platit některé služby typu svoz odpadu. Peníze, které má, mu tak stačí na základní úkol, který si nyní vytyčil – udržet při životě hnutí a guerillová vojska v Iráku a Sýrii.

Islámský stát (srpen 2018)Islámský stát (srpen 2018)autor: Info.cz/SOHR

Bez masivního přístupu k ropě začali islamisté více využívat krádeže a vydírání. Pomáhá jim k tomu i seznam osob, který si vytvořili během své vlády. Databáze obsahuje informace o příjmech, majetku a adresách jednotlivých obyvatel na ztracených územích. Džihádisté tak mohou ve svých akcích postupovat bez většího rizika, že se spletou a vyhlídnou si nepravou oběť.

Cílem Islámského státu ale zůstává opětovně si vytvořit přístup k ropě. Podle Rady bezpečnosti OSN se mu povedlo znovu získat kontrolu nad některými ropnými ložisky v severovýchodní Sýrii. Surovinu využívá nejen pro vlastní potřeby, prodává ji i místním, z čeho plynou další příjmy.

Nikdo navíc stále neví, co se stalo s 400 miliony dolarů, které měl Islámský stát vyvézt z Iráku a Sýrie. Spekuluje se, že peníze pere skrze síť spřátelených firem v Turecku a dalších zemích. Za část majetku džihádisté údajně nakoupili zlato a zásoby, které mohou v budoucnu prodat.

„Kombinace současných aktiv a budoucí schopnosti vydělávat peníze, umožní uskupení se reorganizovat, což už se v jistých částech Iráku a Sýrie začalo dít,“ varuje Clarke. V některých oblastech Iráku operují tzv. spící buňky, které jsou schopné provádět sledování a průzkum lokality. To v budoucnu umožní bojovníkům se rozhodnout, kde přesně mohou operovat i v malém počtu.

Stovky teroristů Islámského státu se vrací do Evropy. Kde jich je nejvíc? autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud