Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát vstává z popela. Našel nové zdroje financování, vydírá a pere peníze v zahraničí

Islámský stát vstává z popela. Našel nové zdroje financování, vydírá a pere peníze v zahraničí

Navzdory ztrátě většiny území se bojovníci takzvaného Islámského státu nevzdávají. Jen změnili taktiku a způsob financování. Zatímco dříve těžili z dobytých lokalit v Iráku a Sýrii miliardy dolarů, nyní si musí vystačit se skromnějšími rozpočty. I tak se snaží nadechnout k odvetě.

Rozpočty islamistů závisely na produkci teritorií v jejich držení. Z Iráku a Sýrie Islámský stát takto získal miliardy dolarů nejen vydíráním a krádežemi, ale také z daní a prodejem ropy. Nyní jsou jeho možnosti značně omezené. O většinu území přišel po vojenských porážkách. „Ale skupina dokázala, že je schopná vydělávat peníze i bez kontrolování center s velkou populací,“ upozorňuje v komentáři v listu Foreign Policy politolog z Mezinárodního protiteroristického centra v Haagu Colin Clarke.

Bez přístupu na bývalá území přišel Islámský stát o řadu z těchto příjmů a musel výrazně seškrtat své rozpočty. V tíživé situaci pomohly právě vojenské porážky – rázem nemusel řešit platby úředníkům, náklady na zdravotní péči nebo školství a zmizela mu i povinnost platit některé služby typu svoz odpadu. Peníze, které má, mu tak stačí na základní úkol, který si nyní vytyčil – udržet při životě hnutí a guerillová vojska v Iráku a Sýrii.

Islámský stát (srpen 2018)Islámský stát (srpen 2018)autor: Info.cz/SOHR

Bez masivního přístupu k ropě začali islamisté více využívat krádeže a vydírání. Pomáhá jim k tomu i seznam osob, který si vytvořili během své vlády. Databáze obsahuje informace o příjmech, majetku a adresách jednotlivých obyvatel na ztracených územích. Džihádisté tak mohou ve svých akcích postupovat bez většího rizika, že se spletou a vyhlídnou si nepravou oběť.

Cílem Islámského státu ale zůstává opětovně si vytvořit přístup k ropě. Podle Rady bezpečnosti OSN se mu povedlo znovu získat kontrolu nad některými ropnými ložisky v severovýchodní Sýrii. Surovinu využívá nejen pro vlastní potřeby, prodává ji i místním, z čeho plynou další příjmy.

Nikdo navíc stále neví, co se stalo s 400 miliony dolarů, které měl Islámský stát vyvézt z Iráku a Sýrie. Spekuluje se, že peníze pere skrze síť spřátelených firem v Turecku a dalších zemích. Za část majetku džihádisté údajně nakoupili zlato a zásoby, které mohou v budoucnu prodat.

„Kombinace současných aktiv a budoucí schopnosti vydělávat peníze, umožní uskupení se reorganizovat, což už se v jistých částech Iráku a Sýrie začalo dít,“ varuje Clarke. V některých oblastech Iráku operují tzv. spící buňky, které jsou schopné provádět sledování a průzkum lokality. To v budoucnu umožní bojovníkům se rozhodnout, kde přesně mohou operovat i v malém počtu.

720p 360p
Stovky teroristů Islámského státu se vrací do Evropy. Kde jich je nejvíc?

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1